PoradyLajfhakiTak szybko wyłapiesz ślimaki i usuniesz je z ogrodu. Wystarczy prosta pułapka

Tak szybko wyłapiesz ślimaki i usuniesz je z ogrodu. Wystarczy prosta pułapka

pułapka na ślimaki, fot. Michael Christian Petersen/facebook
pułapka na ślimaki, fot. Michael Christian Petersen/facebook
04.05.2023 11:48

Ślimaki, szczególnie te bez skorup, potrafią spowodować ogromne szkody w ogrodzie. By się ich pozbyć, ogrodnicy sięgają po najróżniejsze sposoby. Od naturalnych odstraszaczy po silną chemię. Humanitarnym rozwiązaniem jest domowej roboty pułapka na ślimaki.

Plaga ślimaków w ogrodzie może napsuć sporo krwi. Te żarłoczne szkodniki wychodzą na żer w nocy i nad ranem, kiedy jest najbardziej wilgotno. Atakują przede wszystkim uprawy sałaty, kapusty, buraków, cukinii, papryki czy truskawek. W liściach większych roślin pozostawiają nieregularne dziury, a mniejsze sadzonki zwykle pożerają w całości. Jeśli w porę nie zareagujesz, mogą doszczętnie zniszczyć uprawy warzyw i owoców.

Pułapka to dobry sposób na ślimaki

Są różne sposoby, by pozbyć się ślimaków z ogrodu. Niektórzy stawiają na ich eksterminację, co jest dość niehumanitarne, ponieważ wiąże się z powodowaniem śmierci tych stworzeń (często długiej i bolesnej). Inni decydują się na odstraszanie szkodników lub starają się usuwać je ręcznie. Ta metoda wymaga jednak sporo pracy. Ślimaki trzeba zlokalizować, a w dzień nie jest to łatwe, ponieważ chowają się w zacienionych, wilgotnych miejscach. Każdego z nich trzeba też osobno podnieść z ziemi i przełożyć do pojemnika, w którym następnie przetransportujesz je w inne miejsce. O wiele lepszą metodą, dającą podobne efekty, jest stworzenie pułapki na ślimaki. Zwabisz do niej szkodniki, a następnie z łatwością usuniesz z ogrodu.

pułapka na ślimaki, fot. Getty Images
pułapka na ślimaki, fot. Getty Images

Pułapka na ślimaki - z czego ją zrobić?

Do wykonania prostej domowej pułapki na ślimaki potrzebujesz:

  • pustych, zakręcanych kartonów po mleku,
  • 1 l wody,
  • 25 g słodu (jęczmiennego lub jakiegokolwiek innego),
  • 30 ml mocnego alkoholu.

Jak zrobić pułapkę na ślimaki?

Wymieszaj wszystkie składniki i wlej mieszankę do kartonów po mleku. Następnie rozłóż je w miejscach, w których żerują ślimaki. Pamiętaj, że kartony muszą być otwarte i leżeć na boku, żeby ślimaki mogły do nich wejść. Zapach słodu szybko je przyciągnie. Dzięki temu kartony szybko wyłapiesz wszystkie szkodniki. Co ważne, ta mieszanka nie zabije ich. Podobnie jak przy zbieraniu ślimaków ręcznie, również po zastosowaniu pułapki będziesz mógł przetransportować je w inne miejsce. To humanitarny, a za razem prosty sposób, by pozbyć się żarłocznych gości z ogrodu.

pułapka na ślimaki, fot. Michael Christian Petersen/facebook
pułapka na ślimaki, fot. Michael Christian Petersen/facebook

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Ten trik przegoni je na zawsze

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także