PoradyRób te 4 rzeczy, a twój mózg będzie wiecznie młody

Rób te 4 rzeczy, a twój mózg będzie wiecznie młody

jak dbać o swój mózg, fot. Getty Images
jak dbać o swój mózg, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk
15.08.2023 12:36

Mózg to najważniejszy organ w naszym ciele. Waży zaledwie 1200 gramów i zajmuje nie więcej niż 1250 centymetrów sześciennych. To właśnie on decyduje o wszystkich procesach życiowych w organizmie. Jak dbać o swój mózg? Co możemy dla niego zrobić? Zdaniem doświadczonych neurobiologów, wystarczy trzymać się kilku, bardzo prostych zasad.

Mózg to najbardziej skomplikowany ludzki narząd. Razem z rdzeniem kręgowym, tworzy ośrodkowy układ nerwowy, który odpowiada za prawidłowy przebieg czynności takich jak oddychanie czy bicie serca. Oczywiście, to tylko część jego niezwykłych umiejętności. Wyjaśniamy, jak dbać o swój mózg.

Czego nie robić zaraz po przebudzeniu

Wiele osób, zaraz po przebudzeniu, sięga po telefon. I nie, wcale nie chodzi tu o wyłączanie budzika, a o scrollowanie. Zdaniem Emily McDonald, neurobiolożki w trakcie doktoryzacji, to jedna z najgorszych rzeczy, jakie robimy dla naszego mózgu. Dlaczego? W ten sposób, z samego rana, fundujemy sobie dodatkowy wyrzut kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Choć utrzymuje się on w naszym organizmie przez dwie godziny po przebudzeniu, korzystanie ze smartfona dodatkowo podbija ten poziom, sprawiając, że już od rana jesteśmy spięci, zestresowani i negatywnie nastawieni. Zdaniem lekarzy, nie powinniśmy dotykać telefonu przez przynajmniej dwie godziny po przebudzeniu.

Źródło: Unsplash
Źródło: Unsplash

Jak zatroszczyć się o swój mózg?

Jason Shepherd, profesor nadzwyczajny neurobiologii na Uniwersytecie Utah zapytany o to, jak zadbać o swój mózg, odpowiedział: śpij od 6 do 8 godzin dziennie. Choć brzmi to jak banał, prawda jest taka, że sen to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić. W trakcie snu nasz mózg tworzy wspomnienia i usuwa płytki amyloidowe, które tworzą się u osób z chorobą Alzheimera. To właśnie wtedy pracuje na najwyższych obrotach, a ciało się regeneruje. Poza "ustawowymi" 8 godzinami snu jest jeszcze jedna ważna zasada, o której mało kto wie. Najbardziej regenerujący sen zapewnimy sobie dopiero wtedy, kiedy zaśniemy pomiędzy 22:00 a 2:00.

Co lubi mózg?

Poza snem i unikaniem źródeł światła niebieskiego (smartfon, laptop, telewizor), równie ważna jest dieta. W trosce o swój najważniejszy organ powinniśmy dostarczać sobie zróżnicowanych źródeł białka, węglowodanów i  tłuszczów. Przetworzone tłuszcze trans najlepiej zastąpić kwasami z grupy omega. Pozytywnie oddziałują one na układ nerwowy, dosłownie "karmiąc" mózg cennymi dla niego składnikami. Znajdziesz je w awokado, oleju lnianym, oleju z wiesiołka, oleju z ogórecznika, zimnotłoczonym oleju rzepakowym czy tłustych rybach, np. w łososiu. Nie możemy zapomnieć o ruchu. Tak, aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na mózg. Zdaniem doktora Sheparda, 150 minut ćwiczeń w tygodniu to absolutne minimum. Nie oznacza to jednak, że musimy wyciskać siódme poty na siłowni czy basenie. Spacery to również aktywność fizyczna. Chodzi o to, aby ruszać się możliwie jak najwięcej. Forma ruchu nie jest aż tak istotna. Spotykanie się z przyjaciółmi też powinniśmy traktować jako formę dbania o zdrowie. Trzymając się tych kilku prostych zasad, sprawimy, że nasz mózg będzie sprawny przez długie lata.

Źródło: Unsplash
Źródło: Unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także