PoradyLajfhakiCo spanie na boku robi z mózgiem? Naukowcy wyjaśniają

Co spanie na boku robi z mózgiem? Naukowcy wyjaśniają

spanie na boku, fot. Getty Images
spanie na boku, fot. Getty Images
22.07.2023 12:26

Jak się okazuje pozycja, w której śpimy, ma niebagatelny wpływ na nasz mózg. Nad tym zjawiskiem pochylili się amerykańscy naukowcy, a wyniki ich badań zaskoczyły wiele osób. Sprawdź, jak spanie na boku odbija się na twoim zdrowiu.

Codzienna odpowiednia dawka snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wówczas regenerujemy się i nabieramy energii na kolejny dzień. Jednak nie każde ułożenie ciała jest dobre, co może odbijać się na stanie naszego zdrowia.

Jak spanie na boku wpływa na mózg?

Neurolodzy z USA zalecają spanie na boku, ponieważ wtedy mózg oczyszcza się z toksyn, które szkodzą zdrowiu. Na dodatek pozycja ta pomaga lepiej oddychać i niweluje chrapanie. Ciekawostką jest fakt, że spanie na boku chroni przed zachorowaniem na Alzheimera. Naukowcy potwierdzili swoje teorie badając myszy. Te które zasypiały na boku, funkcjonowały efektywniej. Natomiast pozostałe kładły się na brzuchu lub plecach i miały o wiele gorsze wyniki pracy mózgu. Jak się okazuje, znaczenie ma także to, na którym boku śpimy. Lekarze zalecają lewą stronę. Zasypianie na tym boku poprawia krążenie krwi. Co więcej, tak właśnie powinny spać kobiety w ciąży. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jak możemy przeczytać w artykule w serwisie WP Kobieta:

Prawa strona nie jest tak komfortowa dla organizmu, w tym mózgu. Z organizmu usuniętych zostanie mniej toksyn. Naukowcy odradzają spania na plecach, a tym bardziej na brzuchu. Takie pozycje obciążają kręgosłup, uciskają narządy wewnętrzne i ograniczają płucom dostęp do powietrza.
Closeup portrait of middle-aged beautiful woman sleeping in bed in bedroom. Top view.
Closeup portrait of middle-aged beautiful woman sleeping in bed in bedroom. Top view.

O czym świadczy pozycja, w której śpisz?

Specjaliści uważają też, że ułożenie ciała podczas snu odzwierciedla osobowość człowieka. Spanie na wznak ukazuje silną osobowość. Tacy ludzie nie chodzą na kompromisy w życiu. Na dodatek cechują się optymizmem i lubią znajdować się w centrum uwagi. Osoby te dążą do postawionych sobie celów oraz wiodą uporządkowane życie. Zasypianie na brzuchu świadczy o impulsywnej naturze. Tak śpiący ludzie wykazują cechy przywódcze, ale wobec siebie są bardzo krytyczni. Pozycja embrionalna jest charakterystyczna dla introwertyków. Te osoby jak ognia unikają konfliktowych sytuacji. Kiedy śpisz na boku, jesteś bardzo pozytywną osobą, która jest godna zaufania, ale i pewna siebie.

Young beautiful girl sleeping on bed early in morning. From above.
Young beautiful girl sleeping on bed early in morning. From above.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także