PoradyLajfhakiRobię znicze w domu. Są ekologiczne i oryginalne, a rodzina pyta, gdzie je kupiłam

Robię znicze w domu. Są ekologiczne i oryginalne, a rodzina pyta, gdzie je kupiłam

Jeśli jesteś fanem eko rozwiązań, mamy coś dla ciebie! Już wkrótce święto zmarłych, więc większość z nas powoli zapatruje się w znicze i wiązanki kwiatów. Sklepowe świeczki są bardzo nieekologiczne, a dym, który się z nich ulatnia, zatruwa środowisko. Można zrobić znicz od podstaw w domu, wystarczy wiedzieć jak. Poniżej dokładna instrukcja.

Jak zrobić znicz w domowych warunkach? fot. Pixabay
Jak zrobić znicz w domowych warunkach? fot. Pixabay

Robione lampiony wcale nie będą gorsze od tych ze sklepu. Wręcz można powiedzieć, że wreszcie będziesz mieć wpływ na to, jak będą wyglądać. Można je ozdobić w dowolny sposób, a także zaangażować dzieci do wspólnego tworzenia. Połączysz zabawę z czymś pożytecznym, a dziecko będzie zadowolone, że mogło się wykazać.

Znicze DIY. Wystarczy kilka produktów

Jak zrobić znicz? Nim zasiądziesz do produkcji lampionów, warto pozbierać wszystkie potrzebne akcesoria. Lista jest dość długa, lecz każda z tych rzeczy jest dostępna od ręki w sklepach lub na aukcjach internetowych.

  • szklane słoiki, stare znicze z odzysku czy metalowe puszki;
  • wosk sojowy, pszczeli lub rzepakowy (do kupienia na aukcjach lub serwisach ogłoszeniowych);
  • duży garnek do roztapiania wosku;
  • sznurek z naturalnego splotu (jutowy, bawełniany, drewniany);
  • ozdobna wstążka, naturalne ozdoby (kora, płatki kwiatów, cynamon, goździki);
  • ołówek lub długa pałeczka;
  • nożyczki;
  • klej na gorąco.
Obraz

Jak zrobić znicz od podstaw? To banalne

Przygotowanie zniczy jest bardzo prostym zadaniem, które nie wymaga od nas żadnych specjalnych umiejętności. Ważne, by przy produkcji był ktoś dorosły, gdyż w grę wchodzi gorący wosk, który może poparzyć.

  1. Zacznij od przygotowania naczyń. Przytnij knoty tak, by były nieco dłuższe i wystawały poza znicz. Przyklej po jednym do dna każdego słoiczka za pomocą kleju na gorąco.
  2. Wosk rozpuszczamy nad kąpielą wodą, aż stanie się płynny. Kiedy będzie wodnisty, skręcamy gaz i pozostawiamy, aż delikatnie stężeje.
  3. Ostrożnie przelewamy wosk do naczyń i ustawiamy knot na środku. Nie dolewamy wosku aż po same brzegi. Wolnego brzegu powinno zostać 2-3 cm. Kiedy masa nieco stężeje, ale w dalszym ciągu będzie plastyczna, możemy przystąpić do ozdabiania np. suszonymi przyprawami czy płatkami kwiatów.
  4. Kiedy wosk całkowicie wystygnie, możemy ozdobić słoik wstążką. Znicz jest gotowy!
Jak zrobić znicz w domowych warunkach? fot. Freepik
Jak zrobić znicz w domowych warunkach? fot. Freepik