Rów kompostowy przy rabatach nawozi uprawy. Mój ojciec ceni go sobie od lat
Kompost to pożyteczny pomysł w każdym przydomowym ogrodzie. Jest ekologiczny i służy naszym roślinom. Warto go jednak trochę unowocześnić i zdecydować się na rów kompostowy. Sprawdź, jak go przygotować, żeby rośliny rosły bujnie.
18.06.2023 15:06
Recykling odpadów organicznych, który daje bogaty w wartości odżywcze nawóz, to właśnie rów kompostowy. Wykopany dół wspomaga rozkład odpadków m.in. kuchennych i ogrodowych, ale wpływa też pozytywnie na szybki oraz owocny wzrost roślin — dosłownie!
Korzyści ze stworzenia rowu kompostowego
- Pierwszym i najważniejszym powodem przemawiającym za stworzeniem takiej formy kompostownika jest estetyka. Kompost lepiej wygląda schowany w głębokim dole niż widoczny w formie hałdy.
- Poprzez zastosowanie rowu kompostowego i umieszczenie odpadków w glebie zachodzi proces termoregulacji, ponieważ ziemia jest izolatorem, który pozwala utrzymać stabilną temperaturę kompostu.
- Zakopany kompost w rowie jest osłonięty przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi np. wiatrem, deszczem czy mrozem.
- Kolejnym argumentem przemawiającym za stworzeniem rowu kompostowego jest rzadsze "odwiedzanie" go przez głodne zwierzęta leśne i bezpańskie, które często poszukują w kompoście pożywienia.
- Warto dodać, że rów kompostowy zajmuje mniej miejsca niż standardowy kompost.
Jak stworzyć rów kompostowy?
Kluczowym elementem jest wybór odpowiedniego miejsca, które powinno być zacienione i suche oraz niedostępne dla zwierząt, jak również z dala od źródeł wody. Wielkość rowu też jest kwestią indywidualną. Można wykopać dół, który będzie 1-metrowy albo szerszy, aby przetworzyć w nim więcej odpadów. Z miejsca, w którym planujemy stworzyć rów kompostowy, należy pozbyć się trawy i zbędnej ziemi, którą można wykorzystać w ogrodzie. Na dnie rowu powinna znaleźć się gruba warstwa np. gałęzi lub tektury. Doda to kompostowi odpowiednie napowietrzenie oraz pozwoli odprowadzać wodę. Teraz drugą warstwę powinny stworzyć świeże liście, a ostatnią — odpady. Wszystkie warstwy należy układać naprzemiennie aż do całkowitego wypełnienia rowu.
Jak dbać o rów kompostowy?
Rów kompostowy powinien być wilgotny. Dlatego, jeśli temperatury są wysokie, to warto go podlewać, a jeśli jest zbyt wilgotno, to należy go osłonić przed deszczem. Raz na jakiś czas trzeba przy pomocy wideł odwrócić kompost, aby go napowietrzyć. Jednak przy powstawaniu kompostu najważniejszą rolę odgrywa czas. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rozkład odpadków w rowie kompostowym może trwać od kilku miesięcy do nawet roku. Można też zasadzić na nim kwiaty lub warzywa, które z pewnością będą miały zapewnione wszystkie wartości odżywcze.