Balkon i ogródOgródRozłóż jej gałązki między grządki. Turkuć podjadek ich nie znosi

Rozłóż jej gałązki między grządki. Turkuć podjadek ich nie znosi

turkuć podjadek fot. freepik
turkuć podjadek fot. freepik
Adrianna Trusiuk
14.08.2023 12:45

Turkuć podjadek to jeden z najgorszych szkodników ogrodowych. Jest bezwzględny i kiedy dorwie się do roślin, może je doszczętnie uszkodzić. Jak pozbyć się turkucia z ogrodu? Wyjaśniamy.

Turkuć podjadek, czyli Gryllotalpa gryllotalpa to jeden z największych przedstawicieli rodziny turkuciowatych. Jak go rozpoznać? Dorosły osobnik osiąga nawet 6 centymetrów długości. Sam wygląd szkodnika może wzbudzić niepokój. Posiada on trzy pary odnóży, z czego przednie wyposażone są w kolce, umożliwiające im grzebanie w ziemi. Wydaje dźwięk przypominający cykanie świerszcza. W ten sposób porozumiewa się z innymi przedstawicielami tego gatunku.

Jak rozpoznać obecność turkucia podjadka w ogrodzie?

Turkuć większość życia spędza pod ziemią, kopiąc długie korytarze. W ten sposób uszkadza on systemy korzeniowe roślin. Niestety, to niejedyny problem. Turkucie żywią się korzeniami i samymi roślinami. W ten sposób są w stanie doprowadzić do całkowitego obumarcia plonu.

Kiedy szkodnik pojawia się w ogrodzie? Na przełomie czerwca i lipca. Samica jest w stanie złożyć wtedy nawet 300 jaj. Po trzech tygodniach wykluwają się z nich larwy, a jesienią dojrzałe już osobniki zaczynają żerować w ogrodzie. Na glebie pojawią się wtedy niewielkie kopczyki, a rośliny zmarnieją w oczach.

turkuć podjadek fot. Clemens Stockner, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
turkuć podjadek fot. Clemens Stockner, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Jak pozbyć się turkucia podjadka?

Ten przerażający szkodnik jest niebezpieczny nie tylko dla roślin, ale też i dla ludzi. Może zaatakować w trakcie prac ogrodowych, dotkliwie nas gryząc. Ze względu na to, że żyje on głęboko pod ziemią, może być nosicielem tężca. Niestety, do tej pory nie wymyślono jeszcze żadnego środka chemicznego, który zwalczyłby turkucia.

Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pozbędziesz się go z ogrodu. Pierwszy z nich wymaga zlokalizowania gniazda szkodnika. Wystarczy wykopać je wraz z turkuciem, a następnie, zutylizować. Dla pewności, kanały, w których porusza się turkuć, można podlać wodą wymieszaną wraz z płynem do mycia naczyń. Szkodnik po chwili powinien wyjść na powierzchnię — wtedy złapiesz go bez trudu. Pamiętaj jednak o tym, że płyn do mycia naczyń może negatywnie wpłynąć na rośliny.

Niestety, turkucie mogą ukrywać się w ziemi nawet przez dwa lata. Warto dodatkowo uchronić rabaty. Jak to zrobić? Wykorzystaj do tego rośliny, które odstraszają turkucia. Należy do nich szałwia, macierzanka, kocimiętka, a także olcha czarna, a dokładniej, jej gałęzie. Wystarczy, że wyłożysz je tuż obok rabat, a szkodnik nawet się nie zbliży.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także