Rozmnóż i umieść w każdym pokoju. Oczyści i odświeży powietrze
Anginka nazywana jest też geranium lub pelargonią pachnącą. To intensywnie zielona roślina doniczkowa, która ma wiele cennych właściwości przeciwbakteryjnych i antywirusowych. Dlatego uznaje się ją za roślinę mocno leczniczą. Oto jak rozmnażać anginkę w domu.
Geranium to bardzo popularna roślina, która wyróżnia się cytrynowym zapachem. Uwalnia się on, kiedy poruszy się jego liśćmi. Niegdyś przygotowywano z niej lecznice napary. Podpowiadamy, jak pielęgnować i rozmnażać w warunkach domowych tę roślinę.
Roślina nazywana anginką
Geranium to roślina, która nie tylko oryginalnie prezentuje się jako ozdoba parapetu. Pokryta jest na "powycinanych" liściach charakterystycznymi, lekko chropowatymi włoskami. Wyróżnia ją też orzeźwiający, lekko cytrusowy zapach, który najbardziej jest wyczuwalny w momencie poruszenia rośliną. Uwalnia się on dzięki zawartym w liściach olejkom eterycznym i innym substancjom. Ze względu na jej właściwości lecznicze nazywa się ją "domową apteczką". Stąd też mogło wziąć się określenie anginka - ponieważ wspiera leczenie infekcji i chorób dróg oddechowych oraz używa się jej w aromaterapii. Niektórzy stosują też herbatę lub nalewkę z tej rośliny. Nie ma ona dużych wymagań, potrzebuje jasnego miejsca, regularnego podlewania oraz żyznej, przepuszczalnej gleby. W sezonie odżywia się geranium naturalnym biohumusem - inne nawozy są niewskazane, jeśli anginka ma być wykorzystywana w celach leczniczych. Rozmnażanie jej też nie jest trudne.
Rozmnażanie anginki
Prostym sposobem, aby to zrobić, jest wykorzystanie do rozmnażania sadzonek pędowych. Trzeba tylko ściąć górną część pędu rośliny - tak na długość około 10 cm. Jeśli wybierzesz dolną część, tylko ją oberwij. Kiedy już to zrobisz, włóż je do szklanki lub innego przeźroczystego naczynia. Końcówki pędów muszą być zanurzone w wodzie - najlepiej przegotowanej. Zostaw je tak na 3-4 tygodnie, ale pamiętaj, aby co kilka dni zmieniać wodę. Po tym czasie sadzonki powinny wypuścić korzonki. Można je potem umieścić w doniczce z przepuszczalną ziemią i regularnie podlewać, ale gleba nie powinna być nieustannie mokra, bo dojdzie do zmarnowania rośliny. Ważny jest też dostęp do światła słonecznego, ale nie bezpośrednio na duże nasłonecznienie, inaczej roślina się poparzy. Niektórym osobom anginka przyjmuje się po włożeniu od razu do ziemi. Pomijają etap przechowywania rośliny w wodzie.