PoradyLajfhakiCukierkowe jezioro zapiera dech w piersiach. To psikus natury

Cukierkowe jezioro zapiera dech w piersiach. To psikus natury

różowe jezioro, fot. Getty Images
różowe jezioro, fot. Getty Images
11.07.2023 14:55

Nie każdy wie, jak wspaniałe rzeczy można zobaczyć na własne oczy. Wyjątkowym obiektem jest jezioro Hillier w Australii, które okrzyknięte zostało najpiękniejszym na świecie. Swoją sławę zyskało dzięki bajkowej różowej barwie wód. Ona przyciąga turystów jak magnes.

Zbiornik znajduje się na zachodzie Australii w Archipelagu Recherche na wyspie Middle. Różowe jezioro posiada szerokość około 600 metrów i ma kształt owalu. Na dodatek leży nad samym oceanem, a z pozostałych stron otacza je egzotyczna zielona roślinność. Ciekawostką jest fakt, że miejsce to można oglądać tylko z lotu ptaka, przez co wywiera jeszcze większe wrażenie.

Skąd wzięło się różowe jezioro?

Warto wiedzieć, że pierwsze zapiski o jego istnieniu sięgają początku XIX wieku. Wówczas angielski podróżnik Matthew Flinders odwiedził je w trakcie podróży do Sydney. W tamtym czasie w pobliżu jeziora żyli wielorybnicy i myśliwi, a pozostali ludzie wydobywali z jego dna sól. Jednak po pewnym czasie zaprzestano pozyskiwać z ten surowiec. Jest to bardzo ważny element wpływający na wygląd zbiornika, ponieważ jezioro posiada bardzo wysokie zasolenie (przewyższa słoność oceanu). Dopiero w XX wieku badacze zaczęli sprawdzać barwę akwenu i do dzisiaj funkcjonuje kilka teorii. Naukowcy podkreślają, że wysoki wskaźnik zasolenia oraz obecność glonówDunaliella salina oraz halobakterii, jak również wydzielane przez nie barwniki (beta-karoten) mogą wpływać na różową barwę wody.

Warto dodać, że jezioro Hillier ma cały czas różową barwę, w przeciwieństwie do innych różowych jezior. Pod wpływem temperatury jeziora Pink Lake oraz Retba zmieniają swoje odcienie. Natomiast wyspa Middle jest cały czas miejscem, w którym pracują badacze. W związku z tym nie została udostępniona dla turystów. Jednak nie zniechęca to odwiedzających, którzy tłumnie korzystają z lotów widokowych.

Pozostałe różowe jeziora świata

  • Lac Retba to różowe jezioro, które znajduje się w Senegalu. Odcień jego wód staje się mniej lub intensywniejszy (w zależności od temperatury lub promieni słonecznych).
  • Salina de Torrevieja i La Salina de La Mata to hiszpańskie jeziora w pobliżu miasteczka Torrevieja, które mają różową barwę. Podobnie do pozostałych są słone, a na ich dnie znajdują się algi.
różowe jezioro, fot. Getty Images
różowe jezioro, fot. Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także