PoradyLajfhakiRozpuść w wodzie i spryskaj granice ogrodu. Ślimaki już się nie pojawią

Rozpuść w wodzie i spryskaj granice ogrodu. Ślimaki już się nie pojawią

sól na ślimaki fot. getty images
sól na ślimaki fot. getty images

01.05.2023 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plaga ślimaków jest w stanie mocno uprzykrzyć życie każdemu, kto hoduje w ogródku owoce i warzywa. Te żarłoczne szkodniki można odstraszyć na wiele sposobów. Jedną z popularnych, choć drastycznych metod, jest sól na ślimaki.

Ślimaki są potrzebne w ekosystemie, by zapewnić prawidłowy obieg materii organicznej. Kiedy atakują nasz ogród, ta kwestia schodzi jednak na dalszy plan. Wszystko przez szkody, jakie są w stanie wyrządzić. W ciągu jednej nocy mogą doszczętnie splądrować niektóre uprawy. Jednym ze sposobów na ślimaki jest sól kuchenna.

Jakie szkody wyrządzają ślimaki?

Ślimaki żerują w nocy i nad ranem, kiedy jest chłodno, a przy ziemi panuje duża wilgoć. Atakują m.in. uprawy kapusty, sałaty, rabarbaru, marchewki, kalarepy, malin oraz truskawek. Najchętniej zjadają młode sadzonki. Są w stanie pożreć je w całości. Ze względu na porę ich aktywności, trudno przyłapać ślimaki na gorącym uczynku. Jeśli rośliny z dnia na dzień zaczynają znikać lub na liściach pojawiają się duże, nieregularne dziury, to niezawodny znak, że zadomowiły się w ogrodzie. Kolejnym są śluzowane ślady na ziemi. Jeśli je dostrzegłeś, to znak, że musisz zacząć działać.

sól na ślimaki, fot. Getty Images
sól na ślimaki, fot. Getty Images

Jak wykorzystać sól na ślimaki?

Jeśli sytuacja jest naprawdę poważna, bo w ogrodzie pojawiła się plaga ślimaków, możesz zastosować trik z solą. Przygotuj 30 g soli kuchennej z 1/2 litra ciepłej wody. Dokładnie wymieszaj roztwór, by cała sól się rozpuściła. Spryskaj ziemię w miejscach, w których najczęściej widujesz ślimaki lub skutki ich działalności. Zabieg wykonaj wieczorem lub wczesnym rankiem, kiedy szkodniki wychodzą na żer. Szybko znikną z ogrodu. Inną, wymagającą większego nakładu pracy, metodą jest wysypywanie soli bezpośrednio na napotkane szkodniki.

Sól to kontrowersyjny sposób na ślimaki. Fot. Getty Images
Sól to kontrowersyjny sposób na ślimaki. Fot. Getty Images

Czy warto stosować sól na ślimaki?

Zastosowanie soli kuchennej do walki ze ślimakami jest dość kontrowersyjną i niehumanitarną metodą. Z tego powodu należy sięgać po nią tylko w ostateczności. Kontakt z solą sprawia, że ciało ślimaka jest pozbawione warstwy ochronnej i zaczyna usychać. 60% roztwór soli zabije szkodniki natychmiast, a mniejsze stężenia doprowadzą do ich powolnej śmierci w męczarniach. Zastosowanie tego sposobu jest również ryzykowne ze względu na dobro roślin. Sól wnika w ziemię, a większość roślin kiepsko znosi duże zasolenie gruntu. Poza tym sól na ślimaki nie zawsze jest w pełni skuteczna. Możliwe, że lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z innego sposobu lub zastosowanie specjalnej pułapki na szkodniki.

Jak pozbyć się muszek owocówek? Pułapka z octu i płynu do naczyń jest skuteczna

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także