Rozpuść w wodzie i spryskaj granice ogrodu. Ślimaki już się nie pojawią
Plaga ślimaków jest w stanie mocno uprzykrzyć życie każdemu, kto hoduje w ogródku owoce i warzywa. Te żarłoczne szkodniki można odstraszyć na wiele sposobów. Jedną z popularnych, choć drastycznych metod, jest sól na ślimaki.
Ślimaki są potrzebne w ekosystemie, by zapewnić prawidłowy obieg materii organicznej. Kiedy atakują nasz ogród, ta kwestia schodzi jednak na dalszy plan. Wszystko przez szkody, jakie są w stanie wyrządzić. W ciągu jednej nocy mogą doszczętnie splądrować niektóre uprawy. Jednym ze sposobów na ślimaki jest sól kuchenna.
Jakie szkody wyrządzają ślimaki?
Ślimaki żerują w nocy i nad ranem, kiedy jest chłodno, a przy ziemi panuje duża wilgoć. Atakują m.in. uprawy kapusty, sałaty, rabarbaru, marchewki, kalarepy, malin oraz truskawek. Najchętniej zjadają młode sadzonki. Są w stanie pożreć je w całości. Ze względu na porę ich aktywności, trudno przyłapać ślimaki na gorącym uczynku. Jeśli rośliny z dnia na dzień zaczynają znikać lub na liściach pojawiają się duże, nieregularne dziury, to niezawodny znak, że zadomowiły się w ogrodzie. Kolejnym są śluzowane ślady na ziemi. Jeśli je dostrzegłeś, to znak, że musisz zacząć działać.
Jak wykorzystać sól na ślimaki?
Jeśli sytuacja jest naprawdę poważna, bo w ogrodzie pojawiła się plaga ślimaków, możesz zastosować trik z solą. Przygotuj 30 g soli kuchennej z 1/2 litra ciepłej wody. Dokładnie wymieszaj roztwór, by cała sól się rozpuściła. Spryskaj ziemię w miejscach, w których najczęściej widujesz ślimaki lub skutki ich działalności. Zabieg wykonaj wieczorem lub wczesnym rankiem, kiedy szkodniki wychodzą na żer. Szybko znikną z ogrodu. Inną, wymagającą większego nakładu pracy, metodą jest wysypywanie soli bezpośrednio na napotkane szkodniki.
Czy warto stosować sól na ślimaki?
Zastosowanie soli kuchennej do walki ze ślimakami jest dość kontrowersyjną i niehumanitarną metodą. Z tego powodu należy sięgać po nią tylko w ostateczności. Kontakt z solą sprawia, że ciało ślimaka jest pozbawione warstwy ochronnej i zaczyna usychać. 60% roztwór soli zabije szkodniki natychmiast, a mniejsze stężenia doprowadzą do ich powolnej śmierci w męczarniach. Zastosowanie tego sposobu jest również ryzykowne ze względu na dobro roślin. Sól wnika w ziemię, a większość roślin kiepsko znosi duże zasolenie gruntu. Poza tym sól na ślimaki nie zawsze jest w pełni skuteczna. Możliwe, że lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z innego sposobu lub zastosowanie specjalnej pułapki na szkodniki.