PoradyLajfhakiRuszyły kontrole posesji. Kary mogą sięgnąć 10 tys. złotych

Ruszyły kontrole posesji. Kary mogą sięgnąć 10 tys. złotych

kontrole w domach, fot. Getty Images
kontrole w domach, fot. Getty Images
05.07.2023 08:27

Na terenie wielu gmin ruszyły kontrole w domach. Mają one na celu sprawdzenie, czy mieszkańcy prawidłowo odprowadzają wody opadowe. Inspekcje dotyczyć będą tego, czy utrzymywana jest czystość, ale też kwestii posiadania (bądź nie) określonych dokumentów. Zdradzamy, jak będą przebiegały kontrole.

Kontrole w domach już tuż-tuż! Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w kwestii wód opadowych może nas słono kosztować. Mandaty sięgają nawet kilku tysięcy złotych!

Ruszają kontrole w domach w całej Polsce!

Pracownicy wodociągów ruszyli na kontrole. Dotyczą one sprawdzenia, czy właściciele posesji odpowiednio odprowadzają wody opadowe. Zadaniem kontrolerów będzie zweryfikowanie, czy przestrzegane są wymogi dotyczące czystości i ochrony środowiska w gminach. Według nowych zasad wody opadowe traktuje się na równi ze ściekami. Oznacza to w praktyce, że właściciele domów mają obowiązek prawidłowego ich odprowadzania. Za niedostosowanie się do tych wymogów oraz nieokazanie dokumentacji podczas kontroli czekają srogie kary.Mandat może sięgać nawet 10 tysięcy złotych! Kontrole będą tyczyć się przede wszystkim domów, w których wody drenażowe i opadowe odprowadza się do kanalizacji sanitarnej.

Obraz

Jakie dokumenty okazać podczas kontroli?

W trakcie inspekcji kontrolerzy będą też sprawdzali, czy posiadamy określone dokumenty.

  • Umowa z firmą odprowadzającą nieczystości na obszarze gminy. Powinna zawierać doprecyzowany sposób opróżniania zbiornika bezodpływowego lub osadnika przydomowej oczyszczalni ścieków.
  • Faktury, rachunki czy paragony wystawione przez usługodawcę zajmującego się oczyszczaniem i wywożeniem nieczystości.

Dokumenty te są bardzo ważne. Stanowią potwierdzenie, że właściciel domu podejmuje działania zgodnie z przepisami i współpracuje z firmą, aby utrzymać czystość. Niestety koszty wywózki nieczystości ponosi właściciel nieruchomości. W przypadku przydomowej oczyszczalni może on ubiegać się o dofinansowanie z gminy. 

Obraz

Jak uniknąć kary?

Na szczęście możemy uniknąć otrzymania tak wielkiego mandatu (10 tys. zł). Wystarczy, że na terenie posesji zdecydujemy się zrobić szambo. Jednak w tym przypadku trzeba zadbać, aby tym bardziej mieć umowę z firmą, która regularnie będzie odprowadzała z niego nieczystości. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, którą można założyć na terenie własnej posesji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także