PoradyWsyp na miseczkę i ustaw w szafie. Za 1 zł rozwiążesz aż 2 problemy!

Wsyp na miseczkę i ustaw w szafie. Za 1 zł rozwiążesz aż 2 problemy!

Dlaczego warto trzymać ryż w szafie? Fot. Genialne.pl
Dlaczego warto trzymać ryż w szafie? Fot. Genialne.pl

05.07.2023 12:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ryż ustawiony w szafie może rozwiązać aż dwa problemy. Jeśli potrzebujesz pochłaniacza wilgoci i brzydkich zapachów, nie musisz go kupować. Zrobisz go w kilka sekund właśnie z ryżu.

Dlaczego warto trzymać ryż w szafie?

Jak wspomnieliśmy, ryż ustawiony w szafie pomaga rozwiązać dwa problemy — wilgoci oraz związanego z nią zapachu stęchlizny. Ta pierwsza najczęściej pojawia się, kiedy układasz na półkach niedosuszone ubrania. Brzydki zapach zaś może być jej konsekwencją. Występuje również w szafach, które są rzadko otwierane (np. tych, w których trzymasz latem zimowe płaszcze). Ryż doskonale pochłania zarówno wilgoć, jak i nieświeży zapach. Co ważne, wykorzystanie go jest proste i o wiele tańsze niż kupowanie specjalistycznych pochłaniaczy lub woreczków zapachowych (te drugie na wilgoć i tak nie pomogą).

Oto dlaczego warto trzymać ryż w szafie. Fot. Genialne.pl
Oto dlaczego warto trzymać ryż w szafie. Fot. Genialne.pl

Jak przygotować pochłaniacz wilgoci z ryżu?

Do zrobienia prostego pochłaniacza wilgoci najlepiej jest wykorzystać biały ryż długoziarnisty, który najlepiej absorbuje wilgoć i brzydkie zapachy.

  • Wsyp ryż do miseczki, szklanki, plastikowego pojemnika lub słoika. Dobrze byłoby, gdyby naczynie miało podłużny kształt, który pozwoli na rozsypanie ryżu na większej powierzchni — dzięki temu pochłaniacz będzie działał skuteczniej.
  • Jeśli obawiasz się, że ryż może wysypać się z naczynia i wylądować na półkach w szafie, zabezpiecz je, układając na wierzchu kawałek gazy i mocując go za pomocą gumki recepturki.
  • Jeśli dodatkowo chcesz, by w szafie zawsze unosił się ładny zapach, możesz skropić ryż odrobiną ulubionego olejku eterycznego. Kiedy woń stanie się słabsza, delikatnie potrząśnij naczyniem. Zapach ponownie stanie się intensywny.

Jak szybko odświeżyć ubrania, które długo leżą w szafie?

Jeśli zależy ci na tym, by ubrania, które leżą w szafie przez dłuższy czas, zachowały ładny zapach, wykorzystaj inny sprytny trik. Wymieszaj 500 ml wody, 2 łyżki sody oczyszczonej i 2 łyżki płynu do zmiękczania tkanin. Wlej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i nanieś na odzież. Pozostaw ją do wyschnięcia na godzinę, a następnie schowaj ciuchy do szafy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także