Sąsiad zazdrości i nie może się nadziwić. Co roku zbieram główki czosnku wielkości pięści
Czosnek to popularna roślina, którą można spotkać w ogródkach warzywnych niezwykle często. Ma ona jednak liczne wymagania (np. glebowe), które wpływają na ilość i jakość plonów. Podpowiadamy, jak wyhodować główki czosnku wielkości pięści.
07.06.2023 20:36
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian czosnku, które łączy jedno. Wszystkie muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu. Najlepiej sadzić czosnek w glebie wilgotnej oraz próchniczej, która będzie dobrze przepuszczalna. Jednak i bez tego można mieć ogromne główki czosnku.
Jak wyhodować główki czosnku wielkości pięści?
Chcąc hodować ogromny czosnek, często nie mamy ku temu odpowiednich warunków. Wystarczy jednak zastosować jeden mały patent. Trzeba po prostu poluzować ziemię między rzędami czosnku i umieścić w niej około trzycentymetrową ściółkę ze słomy. Zabieg ten ochrania ziemię przed nadmiernym wysychaniem oraz wytwarza szczelną powłokę przed m.in. deszczem. Warto dodać, że ziemia pozostaje na długi czas wilgotna i nie wymaga częstego podlewania. Metoda ta pozwala także użyźnić glebę poprzez rozkład słomy na jej spodzie.
Nawóz dla czosnku to gwarancja obfitych plonów
Pierwsze nawożenie czosnku należy wykonać, kiedy roślina wypuści od 3 do 5 liści, ponieważ to najlepszy czas na wzmocnienie warzywa. Czosnek potrzebuje stymulacji, aby wypuszczać nowe liście, bo inaczej będą one rosły żółte i połamane. Najlepiej dostarczyć roślinie magnez, azot oraz siarkę poprzez odżywienie go obornikiem końskim lub bydlęcym. Dobrze jest wysypać gnój do wiadra, zalać wodą i poczekać około 5 dni. Jeśli nie masz dostępu do obornika, to spróbuj zakupić go od rolnika, który z pewnością będzie miał go dużo. Dobrze też sprawdzi się obornik z odchodów ptaków, np. kur. Można też nawozić czosnek azotem, fosforem oraz potasem, w proporcjach 90 kg azotu na 1 ha, 80 kg fosforu na 1 ha i 150 kg potasu na 1 ha.
Dlaczego warto sadzić czosnek we własnym ogródku?
Czosnek to prawdziwa bomba witaminowa — zawiera w sobie witaminę D, B i C, oraz olejki eteryczne i fitosterole. Dodatkowo jest pełen azotu, sodu, potasu, wapnia, magnezu, jak również kwasu fosforowego. Dostarczanie tych substancji jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Warto pamiętać, że czosnek pomaga w nadciśnieniu, przyśpiesza trawienie, poprawia odporność, zapobiega infekcjom (np. grzybiczym) oraz obniża poziom złego cholesterolu.