PoradyLajfhakiSąsiadka zdradziła mi, jak dbać o kalie w doniczce. Pamiętam o 1 rzeczy

Sąsiadka zdradziła mi, jak dbać o kalie w doniczce. Pamiętam o 1 rzeczy

jak dbać o kalie w doniczce, fot. pixabay
jak dbać o kalie w doniczce, fot. pixabay
06.10.2023 22:31

Te rośliny są bardzo ładne oraz urokliwe, dzięki czemu dodają szyku wnętrzom. Kwiatostany poprzez charakterystyczny kształt i kolor przyciągają wzrok naszych gości. Podpowiadamy jak dbać o kalie w doniczce.

Roślina ta nazywa się cantedeskią i pochodzi z rodziny obrazkowatych. Do jej cech charakterystycznych należą liście w kształcie dzbanuszka oraz małe i walcowate kwiatostany. Jednak jest wybredna, przez co łatwo marnieje bez większego powodu. Dlatego warto zapewnić jej wszystko, co potrzeba, a będzie cieszyć swoim eleganckim urokiem na długo.

Jak dbać o kalie w doniczce?

  • Kalia zwana też kalijką kwitnie przez około 12 tygodni w roku, czyli od grudnia do kwietnia. Jednak często są dostępne w wielu sklepach przez cały rok. Warto dodać, że kwiaty te rosną w wielu kolorach, od bieli przez żółć, a nawet pomarańczu, różu oraz purpury. Kiedy czas ich kwitnienia się kończy, to należy nadal podlewać i nawozić roślinę przez następne tygodnie. Zabiegi te musimy wykonywać z umiarem, aby liście w swoim tempie zaczęły odumierać.
  • Roślina ta wymaga jasnego lub półcienistego stanowiska, a nie bez znaczenia jest także temperatura. Wiosną i jesienią powinna ona wynosić od 11 do 12 stopni Celsjusza, natomiast latem musi utrzymywać się w okolicach 20°C.
  • Przepuszczalne podłoże oraz systematyczne podlewanie, jak również nawożenie są kluczami do sukcesu. Już po kilku tygodniach regularnej pielęgnacji kwiat szybko odbije bujnie.
Closeup of three white calla lillies in yellow flower pot on green background
Closeup of three white calla lillies in yellow flower pot on green background

Jakie kalie w doniczce wybrać?

Na początku trzeba zwrócić uwagę na jej kwiatostany, które powinny być w nienaruszonym stanie. Warto pamiętać o tym, że najlepsze będą te jeszcze nie zbyt dojrzałe, jeśli decydujemy się na zakup w chłodniejszej porze roku. Kolejnym punktem jest sprawdzenie tego, czy roślina nie ma w sobie chorób np. szarej pleśni. Jej objawy to śluzowate łodygi oraz żółte i opadające liście. Jeśli na roślinie nie ma żadnych powyższych objawów, to powinna rosnąć zdrowo. Nie mniej ważne są odmiany, różniące się od siebie kolorami. Dzięki nim możemy stworzyć niebywale eleganckie kompozycje w swoim domu:

  • kalijka Mango odznacza się pomarańczowo-żółtymi kwiatami;
  • odmiana Crystal Blush i Capitan Romanse są różowe;
  • ciekawym wyjątkiem jest roślina o nazwie Black Star, która ma ciemno-fioletowe kwiaty oraz łodygi;
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także