PoradyLajfhakiSekretny sposób na odmłodzenie storczyków

Sekretny sposób na odmłodzenie storczyków

sposób na odmłodzenie storczyków, fot. Getty Images
sposób na odmłodzenie storczyków, fot. Getty Images

11.10.2023 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zazwyczaj moje storczyki padały po miesiącu od zakupu. Dopiero po kilku dobrych latach nauczyłam się jak o nie dbać. Te kapryśne rośliny potrzebują szczególnej opieki, lecz jeśli poświęcicie im nieco uwagi, nagrodzą was pięknymi kwiatami. Przestawiam mój sposób na odmłodzenie storczyków!

Storczyk, czyli inaczej orchidea. To roślina naturalnie jest czymś w rodzaju pasożyta na drzewach. Nie potrzebuje gleby do wzrostu, gdyż jej zarodnik zaczepia się na korze drzewa i bytuje dzięki jego składnikom odżywczym. Nic dziwnego, że wiele osób nie wie, jak się nią zająć, skoro to egzotyczny kwiat, przystosowany do zupełnie innych warunków niż nasz polski klimat.

Storczyki spotkasz absolutnie wszędzie

Czy wiesz, że istnieje aż 880 rodzajów storczyków! Występują na każdym kontynencie, poza Antarktydą. Z czasem przystosowały się do różnych warunków, jakie panują na danym obszarze. Nawet w naszym kraju rosną dzikie odmiany tej rośliny. Jeśli chodzi o sklepowe okazy, to najczęściej wyróżnia się Cambria, która jest typową rośliną stworzoną na potrzeby konsumentów.

Obraz

Jakie warunki dla storczyka?

Aby twój kwiat rósł bujny i wysoki, musisz zadbać o kilka rzeczy. Po pierwsze wstaw go do przeźroczystej doniczki wypełnionej korą. Pozwoli to w łatwy sposób oszacować stan korzeni. Podłoże musi być przepuszczalne. Warto kupić gotową mieszankę, która zaoszczędzi czas na komponowanie różnych rodzajów kory. Ustaw go w miejscu nasłonecznionym, z rozproszonym światłem. Storczyka podlewa się tedy, kiedy korzenie stają się miękkie lub kora jest wyraźnie zasuszona. Raz na 10 dni należy wstawić roślinę do wody o temperaturze pokojowej. Następnie wyciągamy doniczkę i pozwalamy odcieknąć nadmiarowi płynu. Aby storczyk dobrze się rozwijał, musi przebywać w cieple. Najbardziej rozkwitnie w temperaturze 24 stopni i 60 proc.wilgotności powietrza. Warto również zakupić specjalny nawóz, którym będziesz dokarmiać orchideę. To koszt kilkunastu złotych, a efekty widać już po kilku tygodniach.

Obraz

Jaki jest sposób na odmłodzenie storczyków?

Po przekwitnięciu należy dać storczykowi "fazę odpoczynku", by mogły się zregenerować przed następnym kwitnieniem. Jak to zrobić? Podążaj za poniższymi krokami.

  • Zacznij od kąpieli. Wypłucz roślinę silnym strumieniem wody, by usunąć resztki podłoża. Następnie wystaw storczyka na parapet, aby korzenie mogły wyschnąć.
  • Następna faza to post. Podlewaj roślinkę bardzo oszczędnie, tak by skóra na liściach nie popękała z powodu braku wilgoci.
  • Po 6-8 tygodniach zacznij intensywniej podlewać roślinę i zastosuj nawóz tak jak wcześniej. Zobaczysz, że wystrzeli w górę jak nigdy dotąd, a na łodygach pojawi się mnóstwo pączków!
Sposób na odmłodzenie storczyków, fot. Freepik
Sposób na odmłodzenie storczyków, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także