PoradyLajfhakiZawsze trzymam te cukierki w kuchni. Muszki owocówki pierzchają w popłochu

Zawsze trzymam te cukierki w kuchni. Muszki owocówki pierzchają w popłochu

słodki zapach odstraszający muszki, fot. Getty Images/Freepik
słodki zapach odstraszający muszki, fot. Getty Images/Freepik

12.07.2023 11:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Latem muszki owocówki szturmują nasze kuchnie i zanieczyszczają żywność. Im jest cieplej, tym owadów jest więcej i coraz trudniej się ich pozbyć. Co robić? Wykorzystaj słodki zapach odstraszający muszki, a problem szybko zniknie.

Są niewielkie (mają ok. 2-3 mm), ale potrafią mocno napsuć człowiekowi krwi. Muszki owocówki (nazywane również meszkami) żyją krótko, ale szybko się rozmnażają. Jedna samica może złożyć nawet 20 jaj. W związku z tym plaga muszek w kuchni lub jadalni może być ogromnym problemem. Zastanawiasz się, jak pozbyć się uciążliwych owadów? Wykorzystaj słodki zapach odstraszający muszki owocówki. To zadziwiająco łatwe.

Skąd się biorą muszki owocówki?

Meszki są roślinożerne, a największy przysmak stanowią dla nich psujące się, sfermentowane owoce. Im jest cieplej, tym są aktywniejsze, dlatego latem powinieneś bardzo uważać na to, co zostawiasz na kuchennych szafkach. Owady z pewnością zwabią napoczęte lub nadpsute owoce, otwarty słoik dżemu czy sok pozostawiony w szklance. Podobnie zadziałają na nie resztki żywności, dlatego nigdy nie zostawiaj ich na wierzchu, a brudne talerze od razu myj lub wstawiaj do zmywarki. Często przecieraj blaty w kuchni, by nie pozostały na nich żadne zabrudzenia. Dobrym pomysłem jest również częste wynoszenie śmieci, szczególnie z frakcji bio.

Wykorzystaj słodki zapach odstraszający muszki, by wypłoszyć je z kuchni. Fot. Freepik
Wykorzystaj słodki zapach odstraszający muszki, by wypłoszyć je z kuchni. Fot. Freepik

Jaki jest słodki zapach odstraszający muszki?

Muszki można łatwo usunąć z kuchni, wykorzystując słodki zapach, który działa na nie odstraszająco. Te niewielkie owady nie lubią mięty i mentolu. Jeśli lubisz miętowe landrynki, wystarczy, że ustawisz je w kuchni na miseczce, a meszki szybko znikną. Sam będziesz miał cukierki pod ręką, więc z łatwością będziesz mógł po nie sięgnąć. Jeśli nie jesteś fanem twardych, miętowych cukierków, masz inną opcję. Po prostu umieść w kuchni krzaczek mięty. Ona również sprawi, że uciążliwe insekty szybko uciekną i będą trzymały się z daleka. Świeżą miętę możesz wykorzystać do robienia naparu lub w czasie gotowania. Ten sposób na walkę z muszkami owocówkami przynosi więc same korzyści.

Miętowe landrynki wydzielają słodki zapach odstraszający muszki. Fot. Freepik
Miętowe landrynki wydzielają słodki zapach odstraszający muszki. Fot. Freepik

Jak zrobić pułapkę na muszki owocówki?

Aby pozbyć się małych intruzów, możesz wykorzystać nie tylko słodki zapach odstraszający muszki. Alternatywą jest stworzenie pułapki bazującej na zapachu, który wabi insekty.

  • Do miski włóż trochę pokrojonych owoców lub wlej czerwone wytrawne wino.
  • Następnie nakryj wierzch naczynia folią spożywczą.
  • Za pomocą wykałaczki lub widelca zrób w folii dziurki.
  • Zapach owoców lub wina zwabi muszki owocówki, które wejdą do pułapki przez dziurki w folii. Nie będą miały jednak jak się wydostać. Kiedy je już wyłapiesz, opróżnij miskę (najlepiej od razu wyrzuć zawartość do kosza znajdującego się na zewnątrz).
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także