PoradyUpały źle wpływają na smartfony. Tak możesz chronić telefon przed przegrzaniem

Upały źle wpływają na smartfony. Tak możesz chronić telefon przed przegrzaniem

Co robić, gdy smartfon działa wolniej latem? Fot. Freepik
Co robić, gdy smartfon działa wolniej latem? Fot. Freepik
16.07.2023 14:55

Letnie upały wpływają niekorzystnie nie tylko na nas, ale także na urządzenia elektroniczne. Jeśli odnosisz wrażenie, że twój smartfon działa wolniej latem, masz 100 procent racji. Możesz nieco ograniczyć negatywny wpływ wysokich temperatur na urządzenie, stosując kilka prostych zabiegów.

Dlaczego smartfon działa wolniej latem?

Jak wspomnieliśmy, smartfon latem działa wolniej z powodu przegrzania. Większość elementów w tym niewielkim urządzeniu jest wykonana z metalu, który doskonale przewodzi ciepło. A ciepło generuje już sama praca takich elementów jak procesor czy bateria. Kiedy temperatura powietrza staje się wysoka, trudniej jest o rozproszenie ciepła generowanego przez smartfon. System operacyjny wyczuwa, gdy urządzenie robi się niebezpiecznie ciepłe. Uruchamia wtedy proces chroniący przed przegrzaniem. Aby zmniejszyć ilość generowanego ciepła, redukuje on wydajność procesora. To dlatego telefon działa o wiele wolniej niż normalnie. Zmiana jest najbardziej odczuwalna, gdy grasz w gry lub korzystasz z niektórych aplikacji.

Dlaczego smartfon działa wolniej latem? Fot. Freepik
Dlaczego smartfon działa wolniej latem? Fot. Freepik

Jak chronić telefon przed przegrzaniem?

Jeśli irytuje cię to, że twój smartfon działa wolniej latem, możesz nieco ograniczyć ten efekt. Wystarczy zastosować kilka zabiegów, które zabezpieczą go przed przegrzaniem. Obniżenie temperatury urządzenia sprawi, że procesor będzie działał o wiele wydajniej.

  • Nie zostawiaj telefonu na słońcu. Światło słoneczne może szybko nagrzać go do bardzo wysokiej temperatury.
  • Kup etui zapewniające chłodzenie. Na rynku dostępne są modele wykorzystujące różne technologie. Możesz wybrać m.in. chłodzenie cieczą czy materiał zapewniający przepływ powietrza. Koszt takiej obudowy wynosi od 20 do 150 zł (w zależności od technologii).
  • Ogranicz intensywne korzystanie z telefonu. W czasie upałów nie graj w gry i nie oglądaj filmów w sieci, by nie powodować przegrzewania telefonu. Długotrwałe obciążanie urządzenia takimi rzeczami może doprowadzić do szybszej degradacji baterii.
  • Wyłącz funkcje, z których nie korzystasz. Wi-Fi, Bluetooth czy GPS obciążają procesor i generują ciepło przez cały czas, gdy są włączone. Uruchamiaj je tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także