PoradyLajfhakiSmaruję, trę, a na koniec zmywam mydłem. Pleśń schodzi jak ręką odjął

Smaruję, trę, a na koniec zmywam mydłem. Pleśń schodzi jak ręką odjął

Pleśń w domu to zły znak! Musisz się jej pozbyć, fot. Freepik
Pleśń w domu to zły znak! Musisz się jej pozbyć, fot. Freepik

25.10.2023 09:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Okres jesienno zimowy, to czas gdy w domach pojawiają się wykwity grzyba. Jest to związane z wyższą wilgotnością w powietrzu, która nie ma gdzie uciec i osadza się na naszych ścianach. Pleśń w domu to nie tylko brzydka, ciemna plama w rogach sufitu, ale i główny powód naszych chorób.

Wiele osób nie reaguje na ciemnoszare plamy, które pojawiają się w rogach okien czy sufitu. Gdy są jeszcze małe, można je skutecznie zwalczyć. Problem pojawia się, gdy wykwity zaczynają rozrastać się po całym domu, a nawet wchodzić w konstrukcję budynku. Wtedy nie ma innego ratunku niż specjalistyczna pomoc. Na wczesnym etapie możesz poradzić sobie na własną rękę.

Pleśń w domu jest bardzo groźna

Pojawienie się grzyba w domu to znak, że wilgotność powietrza jest na bardzo wysokim poziomie. Najczęściej wynika to ze słabej cyrkulacji wewnątrz pomieszczeń, suszenia prania w domu czy gotowania bez włączonego okapu. Pleśń może rozwijać się po cichu, pod tapetą czy zabudową. Kiedy zobaczysz pierwszy wykwit, koniecznie sprawdź wszystkie powierzchnie dookoła — jest wysokie prawdopodobieństwo, że już tam dotarła. Poza nieprzyjemnym zapachem stęchlizny zaczyna pojawiać się kaszel, zatkany nos, bóle głowy czy wysypka. W powietrzu roi się od jej rodników, które są niezwykle niebezpieczne dla naszego ciała.

Obraz

Jak pozbyć się wykwitów pleśni?

Wyróżniamy kilka ciekawych sposobów na usunięcie pleśni z domu. Jednym z nich jest wykorzystanie popularnego olejku z drzewa herbacianego. Portal WP kobieta opisuje, jak go wykorzystać w walce z grzybem.

Okazuje się, że z nalotem pleśni może poradzić sobie olejek herbaciany (jeżeli mamy do czynienia z niewielkimi śladami, które pojawiają się na samym początku). Łyżeczkę olejku zmieszajmy z wodą, a następnie powstały roztwór wsmarujmy w miejsca, gdzie pojawiła się pleśń. Pozostawmy do wyschnięcia, a później delikatnie zmyjmy resztki z pomocą wody z szarym mydłem.

Druga opcja to wykorzystanie sody oczyszczonej. Łyżkę stołową produktu mieszamy ze szklanką wody i rozprowadzamy po grzybie. Pozostawiamy na kilka minut, a następnie szorujemy szczotką z twardym włosiem. Kolejno zmywamy wodą i po raz drugi nakładamy roztwór sody z wodą. Pleśń w domu będzie jedynie przykrym wspomnieniem.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także