PoradyLajfhakiŚmietnik pod blokiem uprzykrza ci życie? Prawo jest po twojej stronie

Śmietnik pod blokiem uprzykrza ci życie? Prawo jest po twojej stronie

śmietnik pod blokiem, fot. Getty Images
śmietnik pod blokiem, fot. Getty Images

16.10.2023 11:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Śmierdzący problem, z jakim mierzą się mieszkańcy miast, może zostać szybko rozwiązany. Jeśli okna twojego mieszkania wychodzą wprost na śmietnik pod blokiem, możesz interweniować do nadzoru budowlanego i apelować o przesunięcie wiaty z odpadkami!

Umieszczenie śmietnika na osiedlu bywa dość kłopotliwe. Z jednej strony nie może być zbyt blisko bloków, lecz usytuowanie go na końcu ulicy będzie uciążliwe dla mieszkańców. Są pewne przepisy, które prawnie regulują odpowiednią odległość między wszystkimi punktami na osiedlu. Skoro przeszkadza ci śmietnik za oknem, możesz apelować o jego przeniesienie. Okazuje się, że kontenery nie zawsze są w odpowiednich miejscach.

Śmietnik pod blokiem musi być w określonym miejscu

Są pewne ustalenia, które powinny być przestrzegane pod każdym blokiem. Pozycja śmietnika na osiedlu jest równie ważna. Wyjątek stanowią budynki jednostronne i tereny zamknięte. Odległość gromadzenia odpadów stałych od budynku to:

  • minimum 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi,
  • minimum 3 m od granicy działki budowlanej,
  • co najmniej 10 m od miejsc rekreacyjnych, placów zabaw czy boisk dla dzieci,
  • maksymalnie 80 m od bloku, który należy pod konkretny śmietnik.
Śmietnik pod blokiem powinien znajdować się w pewnej odległości, fot. Freepik
Śmietnik pod blokiem powinien znajdować się w pewnej odległości, fot. Freepik

Śmietnik jest zbyt blisko twoich okien? Lepiej to zmierz

Aby poprawnie zmierzyć, czy śmietnik jest w odpowiedniej odległości, trzeba poprowadzić metr w linii prostej tam, gdzie dystans jest najmniejszy. Prawo jest niejednoznaczne w kwestii tego, czy powinno się mierzyć od okna, czy też ściany budynku. Najczęściej praktykuje się pomiar od ściany, na której znajduje się okno. Jeśli stale borykasz się z problemem nieprzyjemnego zapachu z zewnątrz, przez który nie możesz otworzyć okien, to znak, że coś jest nie tak. Być może wiata stoi zbyt blisko, a podczas budowy śmietnika nieco nagięto zasady. W takim wypadku prawo stoi po twojej stronie. Jeśli dowiedziesz przed sądem, że odległość jest zbyt mała, przez co uprzykrza ci to codzienne życie, nadzór budowlany wydaje decyzje o przesunięciu wiaty na odpowiednią odległość.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także