PoradySpleśniały pomidor nie musi lądować w koszu! Oto co możesz z nim zrobić

Spleśniały pomidor nie musi lądować w koszu! Oto co możesz z nim zrobić

Chyba nikt nie lubi marnować jedzenia. Niestety zdarza się, że żywności jest po prostu zbyt dużo i nie nadążamy z jedzeniem, dlatego np. na pomidorze pojawia się pleśń. Podpowiadamy, co zrobić ze spleśniałym pomidorem, by nie wylądował w koszu.

Oto co możesz zrobić ze spleśniałym pomidorem. Fot. Freepik
Oto co możesz zrobić ze spleśniałym pomidorem. Fot. Freepik

09.09.2023 08:58

Na widok pleśni na jedzeniu większość z nas reaguje tak samo — po prostu wyrzuca zepsuty produkt do kosza. W przypadku pomidora nie jest to jednak jedyna opcja. Owoc nie musi się marnować i możesz go w prosty sposób wykorzystać.

Czy można zjeść spleśniałego pomidora?

Jedzenie spleśniałej żywności nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Odcięcie spleśniałego fragmentu i zjedzenie reszty jest równie groźne. Strzępki grzybni znajdują się bowiem w całym produkcie, a nie tylko w spleśniałej części. Całość jest zainfekowana i powinna zostać wyrzucona. Oznacza to, że pomidor pokryty grzybem zdecydowanie nie nadaje się do jedzenia. Możesz jednak wykorzystać go w inny, bardzo pożyteczny sposób.

Co zrobić ze spleśniałym pomidorem? Fot. Freepik
Co zrobić ze spleśniałym pomidorem? Fot. Freepik

Co zrobić ze spleśniałym pomidorem?

Spleśniały pomidor co prawda nie nadaje się do jedzenia, ale może stać się początkiem domowej uprawy. Jeśli masz ochotę zabawić się w ogrodnika, nie wyrzucaj go, zbierz nasiona i wyhoduj własne sadzonki, które za kilka miesięcy wydadzą owoce. Najlepiej jest przeprowadzić ten zabieg na przełomie marca i kwietnia, ale są sposoby, by wykorzystać w ten sam sposób pomidory, które spleśniały w innych miesiącach.

Co zrobić ze spleśniałym pomidorem, skoro nie można go zjeść? Fot. Freepik
Co zrobić ze spleśniałym pomidorem, skoro nie można go zjeść? Fot. Freepik

Jak rozpocząć hodowlę pomidorów z nasion?

Rozpoczęcie hodowli ze spleśniałego pomidora jest najłatwiejsze wiosną. Wystarczy pokroić owoc i wyciągnąć z niego nasiona, a następnie umieścić na wilgotnej ziemi (ewentualnie początkowo na wacie). Później musisz już tylko ustawić pojemnik z nasionami w ciepłym, słonecznym miejscu i dbać o to, by podłoże było cały czas wilgotne. Po jakimś czasie będziesz miał nowe sadzonki. Do ogrodu możesz przesadzić je, gdy temperatura w nocy nie będzie już spadać poniżej 14 °C.

Jak przechowywać nasiona pomidora przez zimę?

Jeśli natrafiłeś na spleśniałego pomidora jesienią, musisz zabezpieczyć nasiona i przechować je w bezpiecznych warunkach do wiosny. Przekrój pomidora i potrzyj o siebie obie części, by miąższ lepiej odszedł od skórki. Wyjmij miąższ na sitko i oddziel go od nasion. Następnie rozłóż ziarenka na papierowym ręczniku i zostaw na kilka dni do wysuszenia. Kiedy będą już całkiem suche, zbierz je do papierowej koperty lub szklanego słoika i schowaj w suchym, ciemnym miejscu. Wiosną wysiej je i pielęgnuj według tych samych zasad co przy świeżych nasionach.

pleśńżywnośćpomidory