Włóż między pomidory, a te zielone dojrzeją szybciej niż myślisz
Kto raz spróbował pomidorów prosto z ogródka, ten wie, że te ze sklepu nawet się do nich nie umywają. Kiedy lato dobiegnie końca, na krzakach pozostanie sporo zielonych sztuk, które nie będą miały okazji dojrzeć w słońcu. Czy w takim razie trzeba je spisać na straty? Otóż okazuje się, że wystarczą odpowiednie warunki, a zielone pomidory zarumienią się raz-dwa.
03.08.2023 13:47
Nie jesteś pewna czy zielone pomidory będą w stanie jeszcze dojrzeć? Otóż jest kilka banalnych trików, które na to pozwolą. Koniecznie je wypróbuj, w końcu nic na tym nie stracisz, a być może uratujesz sporo jedzenia.
Jak przechowywać zielone pomidory, żeby dojrzały w domowych warunkach?
W ostatnich latach wielu z nas przekonało się, że uprawa pomidorów nie jest wcale taka trudna. Nie trzeba mieć specjalnej szklarni czy mnóstwa ziemi koło domu. Wystarczy mała przestrzeń, a nawet balkon, by móc wyhodować swoje plony. Klimat w naszym kraju nie jest aż tak sprzyjający, jak za granicą, więc część owoców nie ma szansy, by dojrzeć do końca lata. Co zrobić z zielonymi pomidorami? Po pierwsze i najważniejsze — nie wyrzucaj ich! Zaraz podpowiemy, jak się nimi zaopiekować.
Wbrew przekonaniom wielu ludzi, pomidory nie potrzebują światła, by się wybarwić. Najważniejsze to zapewnienie im odpowiedniej temperatury — im będzie wyższa, tym pomidory szybciej dojrzeją.
Jeśli masz nieco zarumienione sztuki, warto położyć je na parapecie w towarzystwie jabłka i banana — te owoce działają na siebie wzajemnie i wspomagają proces dojrzewania. Już po kilku dniach zauważysz, jak zaczynają nabierać koloru. Nieco dłuższa metoda to zawiniecie pojedynczych sztuk w papier, a następnie odstawienie ich do ciemnego i suchego miejsca.
Zobacz także
Dojrzewanie pomidorów można przyśpieszyć lub spowolnić
Jeśli zależy Ci na tym, by twoje plony stały się rumiane już po kilku dniach, najlepiej umieścić je w pudełku z bananami i jabłkami. Te dwa owoce wytwarzają spore ilości etylenu, a ten naturalnie przyśpiesza dojrzewanie. Profesjonalne szklarnie stale gazują swoje plantacje przy użyciu tego związku.
W zależności, od odmiany, pomidory będą dojrzewać w różnym tempie. Najszybciej będzie w przypadku koktajlowych, które będą gotowe do spożycia już po paru dniach. Duże, zielone pomidory mogą przetrwać nawet trzy miesiące bez zepsucia! Ważne, by trzymać je w chłodnych (ok. 8-10 stopni Celsjusza) i zacienionych miejscach. Jeśli temperatura przechowywania będzie się wahać między 10-15 stopni Celsjusza, pomidory będą gotowe po 3/4 tygodniach, natomiast powyżej tej temperatury owoce dojrzeją w ciągu dwóch tygodni. Jeśli chcesz cieszyć się plonami na dłużej, wystarczy, że niedojrzałe sztuki umieścisz w różnych temperaturach, a te będą stopniowo nadawać się do spożycia.