PoradyMoja babcia używa kawałka pomidora. Jej orchidee kwitną jak szalone

Moja babcia używa kawałka pomidora. Jej orchidee kwitną jak szalone

Moja babcia używa kawałka pomidora. Jej orchidee kwitną jak szalone
16.08.2023 14:52

Kiedy storczyk nie kwitnie, możliwe, że popełniłeś jakiś błąd w pielęgnacji. Podpowiadamy, co zrobić, by ponownie obsypał się kwiatami. Wystarczy prosta, domowa odżywka z 2 składników.

Storczyki zachwycają pięknymi, delikatnymi kwiatami na długich, pnących się w górę pędach. Brak nowych kwiatów przez dłuższy czas powinien zaniepokoić każdego właściciela takiego okazu. Podpowiadamy, jak zadbać o roślinę i jak odżywiać ją, kiedy przestaje kwitnąć. Rozwiązaniem problemu jest prosta, domowa odżywka.

Dlaczego storczyk nie kwitnie?

Kiedy storczyk przekwita, przez jakiś czas nie ma kwiatów. To zupełnie normalne i nie powinno budzić twojego niepokoju. Jeśli jednak roślina nie wypuściła nowych pąków przez dłuższy czas, to znak, że coś jest nie tak. Przyczyny tego, że storczyk nie kwitnie, mogą być różne. Najprawdopodobniej popełniłeś jakiś błąd w pielęgnacji rośliny. Orchidee przestają kwitnąć m.in. w sytuacji, gdy mają nieodpowiednie stanowisko. Nie sprzyjają im zarówno zbytnie nasłonecznienie (np. na parapecie od strony południowej), jak i zacienienie. Brak kwiatów może wynikać również ze zbyt skąpego podlewania. Storczyki powinieneś nawadniać co 7-10 dni. Możesz to robić tradycyjnie (ale pamiętaj, że woda nie może stać na dnie osłonki) lub robiąc im trwającą 20-30 min. kąpiel w misce wodą. Inną przyczyną braku nowych pąków może być brak odpowiednich substancji odżywczych. Jeśli storczyk nie kwitnie, warto zastosować sprawdzoną, domową odżywkę.

Kiedy storczyk nie kwitnie, zastosuj tę odżywkę. Fot. Freepik
Kiedy storczyk nie kwitnie, zastosuj tę odżywkę. Fot. Freepik

Jak pobudzić storczyka do kwitnienia?

Kiedy storczyk nie kwitnie, warto zrobić dla niego nawóz z pomidora. Zawiera on dużo witamin A i C, a także potas, wapń i fosfor. Dzięki takiemu zastrzykowi składników odżywczych kondycja twojej orchidei szybko się poprawi. Roślina zacznie wypuszczać nowe pąki i szybko obsypie się mnóstwem kwiatów. Aby przygotować nawóz, odkrój kawałek pomidora i rozdrobnij go blenderem w 300 ml wody. Przefiltruj mieszankę, by pozbyć się nasion pomidora i resztek miąższu. Następnie rozrób miksturę z wodą tak, by uzyskać 3 l nawozu. Możesz umyć nim liście (używaj do tego bawełnianej ściereczki) oraz podlewać storczyka. Stosuj nawóz co 2 tygodnie, a szybko zobaczysz efekty w postaci nowych kwiatów. Aby roślina lepiej przyswajała składniki odżywcze, przed zastosowaniem nawozu z pomidorów dobrze ją nawodnij. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie osłonki ze storczykiem w misce z wodą na ok. 20-30 minut.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także