PoradyLajfhakiSposób leśniczego na usunięcie plam z żywicy to łatwizna! Bije na głowę wszystkie inne triki

Sposób leśniczego na usunięcie plam z żywicy to łatwizna! Bije na głowę wszystkie inne triki

jak usunąć plamy z żywicy, fot. Youtube/TheLateBoyScout
jak usunąć plamy z żywicy, fot. Youtube/TheLateBoyScout
03.07.2023 18:28

Wakacje to okazja do aktywnego spędzania czasu. Idealnym pomysłem na wypoczynek są wycieczki do lasu. Ale jak usunąć plamy z żywicy, które często są "pamiątką" po takiej wyprawie?

Nie ma miejsca bardziej relaksującego niż dzika przyroda i zielony krajobraz drzew oraz krzewów. Mimo to odpoczynek w lesie może okazać się niezbyt miły w skutkach. Winowajcą jest żywica, która bywa wyjątkowo ciężka do sprania z ubrań. To bardzo słodka i klejąca maź ochraniająca roślinę, która wydziela się, gdy zostanie ona uszkodzona. Przez zwykły przypadek może znaleźć się ona na czapce czy bluzie. Jak ją usunąć? Najlepszy sposób mają na to leśniczy, dla których takie plamy to chleb powszedni ;)

Jak usunąć plamy z żywicy?

Większość osób zazwyczaj wrzuci bez namysłu ubrania do bębna pralki, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Wszystko zależy od rodzaju materiału oraz stopnia zabrudzenia. Lepiej wypróbować kilka domowych sposobów, które szybko i skutecznie pozbędą się żywicy. Kiedy plama jest wilgotna, to należy ją wysuszyć, ponieważ to kluczowe w jej likwidowaniu. Kiedy substancja jest twarda, to nie wolno odrywać jej na siłę, ani wykruszać materiału. Może to spowodować uszkodzenie ubrania, a nawet pozostawić w nim dziurę. Dlatego w pierwszym kroku warto zamrozić plamę — bardzo możliwe, że pod wpływem niskiej temperatury szybko odejdzie sama od materiału. W kuchennej szafce znajdziesz olej oraz spirytus, które nie służą tylko do pichcenia. Wystarczy wetrzeć tłuszcz w materiał, a potem przemyć go spirytusem lub zmywaczem do paznokci. Jeśli materiał to bawełna, to wystarczy przetarcie jej samym alkoholem. Kolejny równie skuteczny sposób to użycie papieru do pieczenia oraz żelazka. Należy plamę umieścić pomiędzy arkuszami papieru, a następnie zaprasować ją żelazkiem. Pod wpływem ciepła przyklei się ona do papieru i zniknie z materiału bez śladu.

fresh bee honey poured on a board, poured into a wooden plate and honey honey poured on a wooden board
fresh bee honey poured on a board, poured into a wooden plate and honey honey poured on a wooden board

Pozostałe metody na żywicę

Jeśli materiał jest wykonany z włókien sztucznych, to nie należy stosować na plamę z żywicy acetonu czy spirytusu. Mogą one poważnie uszkodzić strukturę materiału, który będzie nadawać się tylko do wyrzucenia. Zamiast tego postaw na masło, które jest nie tylko pysznym kanapkowym smarowidłem. Wystarczy nałożyć na plamę odrobinę masła na około 1,5 godziny, a następnie pocierać ją wacikiem kosmetycznym zanurzonym w mieszance 1 łyżki soli i 4 łyżek amoniaku.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także