Porady3 sposoby na ćmę bukszpanową. Szybko pozbędziesz się szkodnika

3 sposoby na ćmę bukszpanową. Szybko pozbędziesz się szkodnika

sposób na ćmę bukszpanową, fot. Youtube/WildBoarChannel
sposób na ćmę bukszpanową, fot. Youtube/WildBoarChannel
03.07.2023 16:26

W Polsce występuje dopiero od kilkunastu lat, ale jest bardzo groźnym szkodnikiem, który potrafi mocno zaszkodzić bukszpanom rosnącym w ogrodzie. Przedstawiamy skuteczny sposób na ćmę bukszpanową. Wystarczą proste, domowe preparaty, by pozbyć się gąsienic niszczących krzaczki.

Ćma bukszpanowa, czyli Phakellura perspectalis została opisana już pod koniec XIX wieku. W Europie, a także w Polsce, pojawiła się jednak dopiero ok. 2012 r. Prawdopodobnie szkodnik trafił na stary kontynent wraz z importowanymi na niego krzaczkami bukszpanu. Szybko się rozprzestrzenił i dziś stanowi zagrożenie dla naszych krzewów. Podpowiadamy, jaki sposób na ćmę bukszpanową możesz zastosować,  by skutecznie się jej pozbyć.

Jakie szkody wyrządza w ogrodzie ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa to motyl nocny, którego larwy żerują na bukszpanach. Jeśli masz w swoim ogrodzie te krzaki, musisz mieć się na baczności. Dorosłe ćmy są aktywne w nocy. Ich rola ogranicza się do szukania roślin żywicielskich (potrafią przelecieć w ich poszukiwaniu nawet 10 km) i składania jaj (od 10 do 30 sztuk) pod ich liśćmi. Same nie szkodzą krzakom bukszpanu. Szkody wyrządzają natomiast larwy, które żyją od 3 do 5 tygodni. W tym czasie zjadają liście oraz młode pędy krzaków. To, że żerują na twoim bukszpanie, poznasz również po przędzy przypominającej pajęczynę na liściach oraz dużej ilości pozostawionych przez nie odchodów.

Jaki jest najlepszy sposób na ćmę bukszpanową? Fot. Freepik
Jaki jest najlepszy sposób na ćmę bukszpanową? Fot. Freepik

Jaki jest sposób na ćmę bukszpanową?

Aby pozbyć się ćmy bukszpanowej, możesz wykorzystać jeden z prostych, domowych sposobów.

  • Wymieszaj 1/2 litra wody z 4 łyżkami octu oraz 3 łyżkami oleju rzepakowego. Wlej preparat do butelki ze spryskiwaczem i nanieś na bukszpan. Po kilku godzinach larwy ćmy bukszpanowej powinny leżeć na ziemi. Pozbieraj je i usuń z ogrodu.
  • Wymieszaj wodę z płynem do mycia naczyń tak, aby powstała gęsta piana. Przelej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj krzaki bukszpanu. Podobnie jak w przypadku octu i oleju larwy pospadają na ziemię i będziesz mógł je usunąć z ogrodu. Co ważne, ten sposób nieco gorzej wpływa na rośliny, ponieważ płyn do naczyń zawiera chemię.
  • Wymieszaj 1/2 litra wody i 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Możesz dodać również trochę płynu do mycia naczyń. Ta mieszanka jest uznawana za najskuteczniejszą, ale również najbardziej inwazyjną dla roślin. Podobnie jak w przypadku dwóch pozostałych preparatów również ten powinieneś przelać do butelki ze spryskiwaczem i nanieść na krzaki zaatakowane przez ćmę bukszpanową.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także