PoradyWylej na dach i poczekaj moment. Mech szybko przestanie być problemem

Wylej na dach i poczekaj moment. Mech szybko przestanie być problemem

Przedstawiamy dobry sposób na mech na dachu. Fot. Freepik
Przedstawiamy dobry sposób na mech na dachu. Fot. Freepik

11.09.2023 18:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zielone porosty szpecą dach i mogą napytać ci poważnych problemów. Kiedy je zobaczysz, od razu zacznij działać. Oto prosty sposób na mech na dachu, dzięki któremu łatwo pozbędziesz się problemu.

Mech porastający dach to częsty problem. Pojawia się nie wiadomo kiedy i może szybko zająć sporą część pokrycia. Podpowiadamy, jak wyczyścić dachówki, by skutecznie pozbyć się zielonego intruza.

Skąd bierze się mech na dachu?

Nasiona mchu są przenoszone przez wiatr. By wykiełkowały, potrzebują odpowiednich warunków. Przede wszystkim muszą trafić na organiczne podłoże. Niestety wystarczy nawet niewielka ilość piasku oraz kurzu przeniesionego przez wiatr i zmoczonego przez deszcz, by mech zapuścił korzenie. Rozwojowi porostów na dachu sprzyja również wilgoć. Jeśli dachówki nie są odpowiednio wentylowane (nie zostawiono pod nimi odpowiedniej ilości przestrzeni), mech będzie miał idealne warunki, by się na nich rozwinąć.

Jaki jest sposób na mech na dachu? Fot. Freepik
Jaki jest sposób na mech na dachu? Fot. Freepik

Mech na dachu — czym to grozi?

Mech (o ile nie zaprojektowałeś tzw. zielonego dachu) szkodzi pokryciu dachowemu. Przede wszystkim mocno utrudnia spływanie wody deszczowej. Taka sytuacja może sprzyjać powstawaniu przecieków i dostaniu się wilgoci pod pokrycie. Stąd już prosta droga do poważnych kłopotów i konieczności robienia drogiego remontu. Poza tym mech porastający dach wpływa negatywnie na wygląd budynku. Warto więc znać sposób na mech na dachu, by skutecznie się go pozbyć.

Jaki jest sposób na mech na dachu?

Mech można usunąć z dachu myjką ciśnieniową lub szczotką. Ta druga sprawdzi się przede wszystkim na chropowatych powierzchniach. Warto jednak zastosować przy tym preparaty, które całkowicie usuną porosty i zapobiegną ich odrastaniu. Na rynku dostępnych jest wiele chemicznych środków, ale spokojnie możesz zastąpić je domowym specyfikiem. Wystarczy wykorzystać ocet spirytusowy. Wymieszaj go z wodą tak, by stężenie kwasu wynosiło maksymalnie 9%. Roztwór wylej na mech. Wybierz do tego ciepły i słoneczny dzień bez opadów. Zaczekaj, aż mech zwiędnie, a następnie usuń go za pomocą szczotki.

Myjka ciśnieniowa to nie jedyny sposób na mech na dachu. Fot. Freepik
Myjka ciśnieniowa to nie jedyny sposób na mech na dachu. Fot. Freepik

Jak zabezpieczyć dach przed mchem?

Wiesz już, jaki jest sposób na mech na dachu. Czas zdradzić, jak zabezpieczyć pokrycie na przyszłość. Możesz zastosować specjalistyczny impregnat, najlepiej taki z sylikonem w składzie. Innym prostym sposobem na uniknięcie problemów z zielonymi porostami jest wykorzystanie miedzi. Możesz zamontować paski lub druty miedziane (ewentualnie cynkowe) przy kaletnicy. Gdy zaleje je woda opadowa, zostaną wytworzone jony szkodliwe dla mchu, które uniemożliwią mu odrastanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także