PoradyLajfhakiZrób to teraz, a uporczywy mech już nigdy nie pojawi się na twoim trawniku

Zrób to teraz, a uporczywy mech już nigdy nie pojawi się na twoim trawniku

Mech na trawniku można łatwo usunąć, fot. gettyimages
Mech na trawniku można łatwo usunąć, fot. gettyimages

16.06.2023 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Piękny ogród może zostać oszpecony przez mech, który rozrasta się szybko oraz kradnie, innym roślinom, potrzebne składniki odżywcze. Podpowiadamy jak można szybko zlikwidować mech na trawniku.

Najczęściej pojawia się on na zaniedbanych lub mało nawożonych trawnikach, co świadczy o złej kondycji murawy. Jednak mech możesz z łatwością usunąć. Zrobisz to w zaledwie 2 krokach, które są proste oraz nie wymagają używania specjalistycznych preparatów.

Jak usunąć mech z trawnika?

Mech rośnie w miejscach wilgotnych oraz ciemnych i wybiera jałowe podłoża. Dlatego, jeśli znajduje się na trawie to oznaka, że należy odpowiednią ją odżywić. W efekcie nawóz stworzy warunki, które zahamują rozwój mchu, przez co nie będzie dalej się rozprzestrzeniał na podwórku czy w ogrodzie. Zabieg wapnowania należy przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Polega on na rozsypaniu mieszanki z kredy, nawozu wapniowo-magnezowego oraz dolomitu, po powierzchni murawy. Odżywka ta jest dostępna w każdym sklepie ogrodniczym, budowlanym oraz w Internecie. Dlatego rozsyp ją na murawie, a potem podlej trawę niewielką ilością wody. Podczas tego procesu kwaśna gleba zmieni odczyn pH na zasadowy, co utrudni rozrost mchu.

Grass background
Grass background

Drenaż murawy pomoże pozbyć się mchu

Zabieg ten powinien być wykonywany regularnie, jak możemy przeczytać w artykule w serwisie WP Kobieta:

"Wertykulacja i aeracja to najważniejsze zabiegi, które powinno przeprowadzać się raz w roku - wiosną. Oba zabiegi polegają na nakłuciu darni, co przyspiesza wzrost trawy, dotlenia ją i regeneruje, przez co rośnie ona zielona, gęsta i równa. W tym celu można zaopatrzyć się w specjalny sprzęt do aeracji albo nakłuwać podłoże ręcznie np. widłami".

Ręczna aeracja wymaga wbijania wideł na głębokość 8-10 cm, a najlepsze efekty przyniesie zastosowanie wertykulacji oraz aeracji.

Mech na trawniku można łatwo usunąć, fot. gettyimages
Mech na trawniku można łatwo usunąć, fot. gettyimages

Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej?

Mech nie pojawia się tylko na trawniku, ale też w szczelinach między kostką brukową. Przez to niszy jej strukturę oraz zwyczajnie oszpeca wygląd podjazdu czy ścieżki. Dlatego możesz spróbować pozbyć się mchu ręcznie, np. wypalając go palnikiem gazowym, ale należy zachować przy tym ogromną ostrożność. Można też przygotować domową miksturę z połączenia wody i octu w proporcji 2:1. Nią należy spryskiwać mech, który widać w szczelinach kostki brukowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także