Tak bez chemii powstrzymasz mech przed wyrastaniem na kostce brukowej. Będzie jak nowa!
26.07.2023 18:53, aktual.: 28.07.2023 08:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mech i chwasty, które zaczynają się pojawiać na kostce brukowej, to widok, którego chcielibyśmy uniknąć na naszym podwórku. Niestety, jest to problem, który pojawia się dość często. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skutecznie usunąć mech z kostki brukowej? A może jak zapobiegać jego pojawianiu się? Przychodzimy z pomocą.
Mech zaczyna rosnąć w miejscach, które są zacienione i nie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Preferuje wilgotne warunki, a my często nieświadomie tworzymy dla niego idealne środowisko, myjąc kostkę brukową wodą.
Jak zapobiegać pojawianiu się mchu?
Zapobieganie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z mchem. Dzięki regularnym działaniom możemy zminimalizować ryzyko jego występowania. Mech nie pojawia się na kostce brukowej z dnia na dzień. Podobnie jest z chwastami, które nie zaczynają rosnąć między kostkami od razu. W rzeczywistości proces pojawiania się mchu zaczyna się od zarodników, które są przenoszone przez wiatr i osiadają między kostkami lub na ich powierzchni, jeśli jest ona wilgotna. Zarodniki potrzebują jednak czasu, aby przejść przez cały cykl rozwojowy i zakorzenić się.
Jak skutecznie usunąć mech z kostki brukowej?
Regularne zamiatanie kostki brukowej sprawi, że mech nie zdąży się ukorzenić, co zahamuje jego wzrost. Zamiatanie pozwala również usunąć powierzchniowe zanieczyszczenia i pomaga utrzymać atrakcyjność otoczenia. Do tego celu nie wystarczy zwykła miotła do zamiatania domowego — potrzebna jest mocniejsza szczota, typowa do zamiatania kostki brukowej.
- Co zrobić, gdy jest już za późno na zapobieganie i mech na kostce brukowej rozwinął się na dobre?
Gdy mchy już się pojawiły, musimy przejść od zapobiegania do szukania skutecznych środków zaradczych. Istnieje wiele sposobów na usunięcie mchu z powierzchni brukowanej. Ukorzeniony mech można po prostu wyrwać. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest użycie palnika gazowego. Można go bezpiecznie stosować na kostce brukowej bez obawy o jej uszkodzenie, a uschnięty mech potem wystarczy zmieść.
- Jak prawidłowo układać kostkę brukową, aby zapobiec pojawianiu się mchu?
Podczas układania kostki brukowej powstaje przestrzeń między kosteczkami czy między nimi a innymi elementami wystroju, np. kamieniami. Pierwszym krokiem w zapobieganiu mchu jest zapewnienie właściwego położenia kostki. Szczelnie wypełnione piaskiem podłoże stanowi równą podstawę dla tarasu lub podjazdu. Gdy wszystkie kostki są już na miejscu, w szczeliny należy wsypać dodatkowy piasek. To zapewni, że każda kostka pozostanie na swoim miejscu i pomoże zapobiegać wzrostowi mchu. Duży wpływ ma również odpowiednie nachylenie. Chwasty rozwijają się w chłodnej, wilgotnej glebie. Kiedy patio jest prawidłowo nachylone, woda spływa w dół zbocza i nie pozostaje w szczelinach między kostkami brukowymi. To wyklucza stworzenie warunków, w których mchy mogą się rozwijać. Uwaga: nachylenie utwardzonego terenu powinno zawsze odchylać się od domu.