PoradyLajfhakiTak bez chemii powstrzymasz mech przed wyrastaniem na kostce brukowej. Będzie jak nowa!

Tak bez chemii powstrzymasz mech przed wyrastaniem na kostce brukowej. Będzie jak nowa!

Jak usunąć mech z kostki brukowej Fot. Google
Jak usunąć mech z kostki brukowej Fot. Google
26.07.2023 18:53, aktualizacja: 28.07.2023 08:56

Mech i chwasty, które zaczynają się pojawiać na kostce brukowej, to widok, którego chcielibyśmy uniknąć na naszym podwórku. Niestety, jest to problem, który pojawia się dość często. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skutecznie usunąć mech z kostki brukowej? A może jak zapobiegać jego pojawianiu się? Przychodzimy z pomocą.

Mech zaczyna rosnąć w miejscach, które są zacienione i nie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Preferuje wilgotne warunki, a my często nieświadomie tworzymy dla niego idealne środowisko, myjąc kostkę brukową wodą.

Jak zapobiegać pojawianiu się mchu?

Zapobieganie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z mchem. Dzięki regularnym działaniom możemy zminimalizować ryzyko jego występowania. Mech nie pojawia się na kostce brukowej z dnia na dzień. Podobnie jest z chwastami, które nie zaczynają rosnąć między kostkami od razu. W rzeczywistości proces pojawiania się mchu zaczyna się od zarodników, które są przenoszone przez wiatr i osiadają między kostkami lub na ich powierzchni, jeśli jest ona wilgotna. Zarodniki potrzebują jednak czasu, aby przejść przez cały cykl rozwojowy i zakorzenić się.

Jak umyć kostkę brukową? fot. Getty Images
Jak umyć kostkę brukową? fot. Getty Images

Jak skutecznie usunąć mech z kostki brukowej?

Regularne zamiatanie kostki brukowej sprawi, że mech nie zdąży się ukorzenić, co zahamuje jego wzrost. Zamiatanie pozwala również usunąć powierzchniowe zanieczyszczenia i pomaga utrzymać atrakcyjność otoczenia. Do tego celu nie wystarczy zwykła miotła do zamiatania domowego — potrzebna jest mocniejsza szczota, typowa do zamiatania kostki brukowej.

  • Co zrobić, gdy jest już za późno na zapobieganie i mech na kostce brukowej rozwinął się na dobre?

Gdy mchy już się pojawiły, musimy przejść od zapobiegania do szukania skutecznych środków zaradczych. Istnieje wiele sposobów na usunięcie mchu z powierzchni brukowanej. Ukorzeniony mech można po prostu wyrwać. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest użycie palnika gazowego. Można go bezpiecznie stosować na kostce brukowej bez obawy o jej uszkodzenie, a uschnięty mech potem wystarczy zmieść.

The master  lays paving stones in layers. Garden brick pathway paving by professional paver worker. Laying gray concrete paving slabs in house courtyard on sand foundation base.
The master lays paving stones in layers. Garden brick pathway paving by professional paver worker. Laying gray concrete paving slabs in house courtyard on sand foundation base.
  • Jak prawidłowo układać kostkę brukową, aby zapobiec pojawianiu się mchu?

Podczas układania kostki brukowej powstaje przestrzeń między kosteczkami czy między nimi a innymi elementami wystroju, np. kamieniami. Pierwszym krokiem w zapobieganiu mchu jest zapewnienie właściwego położenia kostki. Szczelnie wypełnione piaskiem podłoże stanowi równą podstawę dla tarasu lub podjazdu. Gdy wszystkie kostki są już na miejscu, w szczeliny należy wsypać dodatkowy piasek. To zapewni, że każda kostka pozostanie na swoim miejscu i pomoże zapobiegać wzrostowi mchu. Duży wpływ ma również odpowiednie nachylenie. Chwasty rozwijają się w chłodnej, wilgotnej glebie. Kiedy patio jest prawidłowo nachylone, woda spływa w dół zbocza i nie pozostaje w szczelinach między kostkami brukowymi. To wyklucza stworzenie warunków, w których mchy mogą się rozwijać. Uwaga: nachylenie utwardzonego terenu powinno zawsze odchylać się od domu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także