PoradyLajfhakiSpryskaj tym mlecze w ogrodzie, a znikną w ciągu 3 dni

Spryskaj tym mlecze w ogrodzie, a znikną w ciągu 3 dni

jak wyplenić mlecze fot. genialne.pl
jak wyplenić mlecze fot. genialne.pl
05.06.2023 16:59

Mlecze są najczęściej występującymi chwastami, które same się nasiewają i psują wygląd trawników. Pozbycie się ich ręcznie jest czasochłonne, a dostępna na rynku chemia może uszkodzić trawnik. Podpowiadamy jak wyplenić mlecze szybko i skutecznie.

Rośliny te rosną dziko i zbierają cenne składniki odżywcze z gleby innym roślinom. Dlatego pozbycie się mleczy jest tak ważne, a z pewnością wpłynie na poprawę kondycji trawnika oraz innych roślin ogrodowych.

Jak wyplenić mlecze?

Najlepszym wyborem będzie przygotowanie domowego preparatu, który bezpiecznie dla środowiska usunie chwasty. Wystarczy przygotować butelkę z atomizerem, ocet spirytusowy, wodę, sól i płyn do mycia naczyń. Następnie, jak możemy przeczytać w artykule w serwisie WP Kobieta:

W litrowej butelce wymieszaj litr wody ze szklanką octu, połową szklanki soli i łyżką płynu do mycia naczyń. Chwasty nie lubią ani octu, ani soli. Opryskane takim preparatem powinny zwiędnąć po trzech dniach.

Mlecze bardzo szybko zostaną wypalone przez ocet i sól. Można też przygotować mieszankę bazującą tylko na occie z dodatkiem wody lub posypać mlecze solą, a na następnie zalać wrzątkiem. Zamiast octu warto zastosować alkohol np. wódkę, którą trzeba zmieszać z wodą, a szybko zasuszy mlecz. Wszystkie metody będą skuteczne i błyskawicznie usuną chwasty z ogrodu. Jednak nie stosuj ich w pobliżu innych roślin, na których Ci zależy.

Mniszek lekarski (na zdjęciu) a mlecz. Jak odróżnić? Fot. Getty Images
Mniszek lekarski (na zdjęciu) a mlecz. Jak odróżnić? Fot. Getty Images

Pozostałe sposoby na mlecze

  • Soda oczyszczona równie skuteczny środek, który zwalczy mlecze w mgnieniu okna. Dobrze sprawdzi się w miejscach trudno dostępnych np. kostce brukowej lub przy schodach. Wystarczy posypać mlecze proszkiem, a następnie zalać wrzątkiem. Po kilku dniach wszystkie chwasty będą skutecznie zasuszone, a ich korzenie wypalone.
  • Ściółkowanie też dobrze sprawdzi się przy usuwaniu mleczy z kostki brukowej. Wystarczy, że np. pokrzywę rozsypiesz w szczelinach, a ograniczy ona mleczom dostęp do słońca, a tym samym zahamuje ich wzrost.
Co na mlecz w trawie? Fot. Genialne.pl
Co na mlecz w trawie? Fot. Genialne.pl

Skąd bierze się mlecz na trawie?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także