PoradyWyrzucić czy zjeść ziemniaki z kiełkami? Znamy odpowiedź

Wyrzucić czy zjeść ziemniaki z kiełkami? Znamy odpowiedź

czy można jeść kiełkujące ziemniaki? fot. Getty Images
czy można jeść kiełkujące ziemniaki? fot. Getty Images

07.03.2023 08:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy można jeść kiełkujące ziemniaki bez szkody dla własnego zdrowia? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu wielbicieli dań z kartofli.

Dlaczego ziemniaki wypuszczają pędy?

Chyba każdemu zdarzyło się odkryć, że kupione ziemniaki po pewnym czasie wypuściły kiełki. Ma to związek z niewłaściwym przechowywaniem. Bulwy lubią chłodne, ciemne oraz suche miejsca (odpowiednia będzie spiżarnia, piwnica czy szafka z dala od źródła ciepła). Najlepsza temperatura dla nich to ok. 15 stopni Celsjusza.

Pamiętaj też, aby nie przechowywać ich w lodówce. Zimno znacznie pogarsza ich smak, a także wpływa na zmianę konsystencji. Dodatkowo nie trzymaj ziemniaków w plastikowych workach i pojemnikach. One potrzebują dostępu powietrza. Jeżeli bulwy przechowujesz w miejscu, gdzie jest wilgotno, zbyt ciepło, a także widno, to zaczną one po pewnym czasie wypuszczać pędy.

czy można jeść kiełkujące ziemniaki, fot. pxhere
czy można jeść kiełkujące ziemniaki, fot. pxhere

Czy kiełkujące ziemniaki szkodzą zdrowiu?

Kiedy ziemniaki zaczynają kiełkować, to automatycznie kurczą się i tracą swoją jędrność. Wówczas też wzrasta w nich stężenie solaniny. Im więcej kiełków, tym wyższy jej poziom. Dodatkowo o jej dużym stężeniu świadczy zazieleniona skórka ziemniaków, a także charakterystyczna goryczka podczas jedzenia.

Solanina to glikoalkaloid, który jest toksyczny dla ludzi, ale bardzo dobry dla roślin. Jego minimalna ilość znajduję się w świeżych ziemniakach. Solanina chroni kartofle przed szkodnikami, a także grzybami i wirusami.

czy można jeść kiełkujące ziemniaki, fot. wikimediacommons
czy można jeść kiełkujące ziemniaki, fot. wikimediacommons

Czy można jeść kiełkujące bulwy?

Nadmiar solaniny wywołuje:

  • biegunkę, nudności,
  • kolkę jelitową,
  • bóle głowy,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • senność, letarg,
  • pogorszenie orientacji w terenie.
czy można jeść kiełkujące ziemniaki, fot. wikimediacommons
czy można jeść kiełkujące ziemniaki, fot. wikimediacommons

Jakie ziemniaki najbardziej nam szkodzą?

Najbardziej szkodliwe dla zdrowia są zazielenione ziemniaki (mają najwięcej solaniny). Ich absolutnie nie jedz. Natomiast bulwy z małymi kiełkami można spokojnie jeść (o ile nie zmienił się kolor i struktura skórki). Wówczas wykrój kiełki i oczka z zapasem 1 cm. Unikaj natomiast konsumowania pomarszczonych i zwiotczałych ziemniaków.

Musisz też wiedzieć, że w ziemniakach z kiełkami jest bardzo mało substancji odżywczych, a także witamin (pochłaniają je rozwijające się pędy).

Ważne jest natomiast to, że kiełkujących ziemniaków pod żadnym pozorem nie powinny jeść dzieci, a także kobiety w ciąży.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także