PoradyDomowe trikiŚrednio co 2 tygodnie kładę w odpływie tabletkę do zmywarki. Trik (nie tylko) dla leniwych

Średnio co 2 tygodnie kładę w odpływie tabletkę do zmywarki. Trik (nie tylko) dla leniwych

Zatkany zlew
Zatkany zlew
Adrianna Trusiuk
31.08.2023 13:26

Zatkany zlew to duży problem, bowiem uniemożliwia normalne korzystanie z kuchni. Nie musisz jednak od razu wzywać hydraulika. Wyjaśniamy, jak odetkać go samodzielnie.

Resztki jedzenia i tłuszcz gromadzący się w odpływie mogą całkowicie zapchać rurę, co zaś może skutkować zatkanym zlewem. Zanim sięgniesz po popularny środek udrażniający czy zadzwonisz po specjalistę, koniecznie wypróbuj jeden z domowych sposobów. Zaoszczędzisz dużo czasu, nerwów i pieniędzy.

Zatkany zlew spędza ci sen z powiek? Tak rozwiążesz ten problem

Kret to popularny środek udrażniający rury. Bazuje na bardzo silnych, wręcz toksycznych substancjach, które w kontakcie z wodą wchodzą w reakcję chemiczną, wyżerając pozostałości, które dostały się do odpływu. Choć to bardzo skuteczne rozwiązanie, hydraulicy są zdania, że może przynieść więcej szkody niż pożytku. Udrażniacza nie można stosować przy instalacji aluminiowej, bowiem zawarte w nim substancje mogą uszkodzić rury w całym pionie. Niestety, w takiej sytuacji ponosimy odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Zamiast kreta sięgnij po coś, co najprawdopodobniej masz już w domu. Chodzi o tabletki do zmywarki. W ich składzie znajdziesz silne substancje chemiczne, takie jak soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy, które są w stanie rozpuścić resztki jedzenia czy tłuszcz. Jak przeprowadzić odetkanie zlewu przy pomocy tabletki do zmywarki? To bardzo proste. Tabletkę umieść w odpływie, a następnie zalej ją litrem wrzącej wody. Odczekaj 10 minut, a po tym czasie odkręć kran i wlej do odpływu zimną wodę. Powinna przepłynąć bez problemu.

Zatkany zlew, fot. Adobe Stock
Zatkany zlew, fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na zatkany odpływ

Nie masz w domu tabletek do zmywarki? To żaden problem. Zamiast tabletek możesz użyć sody oczyszczonej lub octu spirytusowego, a najlepiej obu składników na raz. Jak to zrobić? Do odpływu wsyp dwa opakowania sody oczyszczonej i zalej ją dwoma szklankami gorącego octu. Woda zacznie musować, a po chwili usłyszysz charakterystyczne bulgotanie. Odczekaj kwadrans, a po 15 minutach wlej do odpływu litr wrzącej wody. Soda i ocet wchodzą w reakcję chemiczną. Połączone, rozpuszczają wszystkie zanieczyszczenia, włącznie z tłuszczem. Dodatkowo wrząca woda tylko wzmocni działanie obu składników. Nie musisz martwić się o instalację, ponieważ zarówno soda jak i ocet nie w żaden sposób nie uszkodzą rur.

Zatkany zlew, fot. Adobe Stock
Zatkany zlew, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także