PoradyCo może się stać, jeśli dziecko napije się środka czyszczącego? Lepiej dobrze go schowaj

Co może się stać, jeśli dziecko napije się środka czyszczącego? Lepiej dobrze go schowaj

Środki czystości są bardzo niebezpieczne dla dzieci. Z tego powodu należy odpowiednio je przechowywać. Zbytnia niefrasobliwość w tej kwestii może zakończyć się wizytą w szpitalu.

Środki czystości niebezpieczne dla dzieci musisz odpowiednio przechowywać. Fot. Freepik
Środki czystości niebezpieczne dla dzieci musisz odpowiednio przechowywać. Fot. Freepik

Dzieci poznają świat, dotykając wszystkiego dookoła, a często także wkładając różne przedmioty do buzi. Właśnie dlatego domowe środki czystości mogą być dla nich bardzo niebezpieczne. Jeśli nie przechowujesz ich w odpowiedni sposób, wystarczy chwila, by maluch dobrał się do nich i zjadł lub wypił żrący środek. Konsekwencje mogą być opłakane.

Jak bardzo środki czystości są niebezpieczne dla dzieci?

Nie jest tajemnicą, że domowa chemia nie jest bezpieczna dla naszego zdrowia. W przypadku dzieci zagrożenie jest jeszcze większe niż w przypadku dorosłych. Ich skóra jest znacznie bardziej delikatna niż nasza. Do tego niepilnowane maluchy wpadają na różne pomysły i często chcą "skosztować" np. kapsułek do prania lub napić się środka czyszczącego. Zatrucia domową chemią nie są może bardzo groźne dla życia, ale mogą prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań. Najczęściej spotykanymi objawami są: podrażnienia skóry, śluzówek oraz oczu. W przypadku przyjęcia preparatów doustnie mogą natomiast wystąpić wymioty oraz biegunka. Jeśli dziecko zachłyśnie się środkiem czystości, może dojść również do zachłystowego zapalenia płuc.

Środki czystości są bardzo niebezpieczne dla dzieci. Fot. Freepik
Środki czystości są bardzo niebezpieczne dla dzieci. Fot. Freepik

Co robić, kiedy dziecko zje środek czystości?

Kiedy dziecko zje kapsułkę do prania lub inny środek czystości, najważniejsze jest zachowanie spokoju. W żadnym wypadku nie próbuj prowokować wymiotów, ponieważ to może tylko pogorszyć sytuację. Postaraj się wyjąć mu z ust resztki preparatu. Przepłucz usta malucha wodą. To samo zrób ze skórą, a w razie potrzeby również oczami. Jeżeli masz pewność, że dziecko nie połknęło środka chemicznego, nie musisz od razu pędzić do lekarza rodzinnego czy na SOR. Wystarczy, że będziesz je obserwował. Jeżeli masz wątpliwości lub wiesz, że maluch napił się domowej chemii oraz kiedy mimo braku spożycia pojawiły się niepokojące objawy (również skórne), natychmiast udaj się do placówki medycznej.

Kiedy dzieci spożyją niebezpieczne środki czystości, musisz działać błyskawicznie, ale spokojnie. Fot. Freepik
Kiedy dzieci spożyją niebezpieczne środki czystości, musisz działać błyskawicznie, ale spokojnie. Fot. Freepik

Jak bezpiecznie przechowywać środki czystości?

Coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzanie opakowań, które zabezpieczają środki czystości przed dziećmi. Mimo tego sam powinieneś dbać o to, by właściwie je przechowywać. Trzymaj domową chemię w oryginalnych opakowaniach. Dzięki temu nie będziesz mieć wątpliwości, co znajduje się w danym pudełku czy butelce. Poza tym producenci umieszczają na etykietach wskazówki dotyczące środków bezpieczeństwa i ewentualnych zagrożeń. Dbaj również o to, by dzieci nie miały dostępu do detergentów. Trzymaj je w ulokowanej wysoko szafce, do której maluch nie będzie w stanie dosięgnąć. Jeśli to niemożliwe, zabezpiecz dolną szafkę specjalnymi blokadami. Za taki gadżet zapłacisz 5-10 zł.