Balkon i ogródOgródStarą ziemię z doniczek możesz ponownie użyć. Są jednak warunki

Starą ziemię z doniczek możesz ponownie użyć. Są jednak warunki

Przesadzanie roślin to kluczowy zabieg dla utrzymania ich w dobrej kondycji, a do tego potrzebna jest ziemia. Wiele osób z pewnością przynajmniej raz zastanawiało się, czy można użyć jej po raz drugi, a może lepiej wyrzucić do kosza? Dziś dowiesz się, kiedy warto zachować ziemię po przesadzaniu roślin.

Starą ziemię do roślin wykorzystuję ponownie.
Starą ziemię do roślin wykorzystuję ponownie.
Źródło zdjęć: © Pexels | cottonbro studio

02.02.2024 | aktual.: 02.02.2024 18:23

Ziemia do roślin doniczkowych i ogrodowych często traci swoje właściwości, co oznacza, że trzeba wymienić ją na nową. Tym samym wiele osób ma problem, co z nią zrobić? Wszystko to zależy, ponieważ nie każda ziemia nada się do ponownego użycia, dlatego należy dokładnie sprawdzać jej stan. Dzięki temu rośliny oraz portfel poczują różnicę.

Kiedy użyć ponownie ziemi po kwiatach?

Stara ziemia bardzo często może mieć w sobie szkodniki, a nawet różne zalążki chorób, a wtedy bez wahania powinna lądować w koszu. Z tego powodu koniecznie trzeba ją powąchać, a nawet dokładnie przejrzeć jej strukturę, ponieważ to właśnie w ziemi zadomawiają się wrogowie naszych roślin, z którymi później możesz mieć spory problem. Jeśli ziemia wygląda dobrze i nie śmierdzi, to można użyć jej ponownie bez najmniejszych obaw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z pewnością niejedna osoba będzie mieć problem z tym, do czego wykorzystać starą ziemię, a sposobów na jej użycie jest wiele. Idealnie nada się na nowe rozsady, a nawet na grządki lub kompost, wszystko zależy od potrzeb twojego ogrodu. Stara ziemia po kwiatkach może być jałowa, co nie oznacza, że przyczyni się do marnienia roślin. Jeśli zamierzasz jej użyć, to koniecznie musisz wiedzieć, jak odpowiednio ją przygotować, ale i odżywić.

Jak przygotować starą ziemię do użycia?

Na początku koniecznie musisz porządnie rozdrobnić starą ziemię, która może się grudkować, a dopiero potem dosypać do niej nowego podłoża oraz nawozu. Dzięki temu zużyta ziemia stanie się idealną i żyzną bazą pod nowe rozsady, a przy tym będzie o wiele tańsza niż ta nowa. Ten proces nazywa się odżywieniem gleby. Taka ziemia idealnie sprawdzi się w nadchodzącym okresie wiosennym, a szczególnie warto ją zachować do roślin domowych. Zabieg ten powinien trwać co najmniej kilka dni, aby ziemia zyskała moc.

Kiedy udało ci się rozdrobnić starą glebę, to możesz zacząć od wsypania do niej nowej ziemi ogrodowej, a na koniec dodać wodę. Dzięki temu stare podłoże będzie przypominać błoto, co wcale nie jest ostatecznym efektem. Kiedy odrobinę przeschnie, dodaj do ziemi kompost, który błyskawicznie ją odżywi. Jeśli go nie posiadasz, to użyj sfermentowanej materii organicznej, czyli obierków z owoców i warzyw lub zakup biohumus. Stara ziemia ogrodowa stanowi znakomitą bazę do stworzenia idealnego podłoża dla konkretnych gatunków roślin, a możesz z łatwością sprawić, że będzie miała odczyn kwaśny lub zasadowy.