Balkon i ogródOgródWinter sowing to hit ogrodników. Siejesz zimą i pieniądze zostają w portfelu

Winter sowing to hit ogrodników. Siejesz zimą i pieniądze zostają w portfelu

Kobieta sadzi rośliny
Kobieta sadzi rośliny
Źródło zdjęć: © Getty Images | svetikd

31.01.2024 12:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbliżający się wielkimi krokami sezon wiosenny, to czas nie tylko na odpowiednią pielęgnację ogrodu, ale też sadzenia oraz wysiewania roślin. Wiele osób już teraz planuje swoje rozsady lub kupuje nasiona, aby zdążyć ze wszystkim do maja. Mało kto wie, że nie trzeba czekać na wysiew, a można już teraz zastosować niezwykle popularną metodę winter sowing. Na czym ona polega?

Jeśli już tęsknisz za zielonym i bujnie kwitnącym ogrodem w szczycie sezonu, to wcale nie musisz odliczać do niego dni. Wystarczy, że zastosujesz zimowy wysiew nasion, a szybko zobaczysz zadowalające efekty. Mroźna pora roku wbrew pozorom nie jest przeszkodą w przygotowaniu rozsad, jeśli odpowiednio poznasz oraz zastosujesz niebywałą i mało znaną technikę winter sowing. 

Na czym polega siew zimowy?

Popularna metoda winter sowing w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza zimowy wysiew, który odnosi się do przygotowywania w styczniu wiosennych rozsad. Wszystko, czego do niej potrzebujemy to plastikowe butelki, ziemia oraz nasiona ziół, kwiatów lub warzyw. Dzięki temu nie wydamy na ich hodowlę lub zakup wyrośniętych sadzonek zbyt wiele pieniędzy, a przy okazji samodzielnie przygotujemy swoje rozsady. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W przypadku siewu zimowego nasze rozsady wcale nie muszą być trzymane na dobrze nasłonecznionych parapetach w domu, ponieważ spokojnie doczekają wiosny w butelkach na zewnątrz. Dzięki temu roślinki wyrosną zdrowie i uodpornione na warunki atmosferyczne oraz czyhające na nie choroby i szkodniki. Ten sposób sprawdzi się do siewu marchwi, cebuli, kopru oraz szpinaku, a z kwiatów pokochają go margaretki oraz chabry. Takie przygotowanie rozsad w styczniu oszczędzi nasz czas, energię, pieniądze oraz jest ekologiczne, ponieważ wykorzystujemy do niego zużyte butelki, które otrzymują drugie życie. 

Jak samodzielnie przygotować zimowy siew nasion?

Najlepiej zacząć rozsady od plastikowych butelek, które powinny być duże, a znakomicie sprawdzą się te 5-litrowe wykonane z jasnego tworzywa. Dzięki nim nasze nasionka będą miały miejsce do wzrostu oraz odpowiednią ilość promieni słonecznych do kiełkowania. Nie możemy zapomnieć o tym, aby przed siewem porządnie umyć ich wnętrze, a potem przeciąć je w połowie. Na dno wsypujemy ziemię i od razu ją zraszamy wodą, aby była odpowiednio przygotowana pod rozsadę.

Dopiero teraz umieszczamy w glebie nasiona i przykrywamy je warstwą ziemi, a następnie sklejamy ze sobą odcięte części butelki taśmą. Warto też podpisać markerem swoje zimowe siewy, aby potem nie mieć wątpliwości, co jest czym. W ostatnim kroku należy je wynieść na zewnątrz i postawić w miejscu w dobrze nasłonecznionym oraz osłoniętym od wiatru. Jeśli podłoże w butelkach z siewami zimowymi przeschnie, to warto je spryskać wodą, a do wiosny wyrosną w nich imponujące roślinki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także