PoradyDomowe trikiStorczyk nie kwitnie? Przygotuj kurczakowy nawóz, a po miesiącu będziesz liczyć nowe pąki

Storczyk nie kwitnie? Przygotuj kurczakowy nawóz, a po miesiącu będziesz liczyć nowe pąki

Storczyk nie chce kwitnąć, fot. Genialne
Storczyk nie chce kwitnąć, fot. Genialne
Adrianna Trusiuk

21.09.2023 08:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Storczyk to jedna z najpiękniejszych i zarazem najpopularniejszych roślin doniczkowych. Przyjęło się, że jest kapryśny i trudny w uprawie. To nie do końca prawda, bowiem wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki wzrostu, żeby jesienią obrodził w kwiaty. Zdarza się jednak, że mimo pielęgnacji storczyk nie kwitnie. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji.

Dlaczego storczyk nie kwitnie? Najczęściej jest to kwestia niedoborów składników odżywczych w glebie. Dlatego też należy go regularnie nawozić. W niemalże każdym sklepie ogrodniczym znajdziesz odżywkę przeznaczoną dla orchidei, jednak równie skuteczny nawóz przygotujesz w domu. Co najlepsze, potrzebne składniki masz już w swojej... kuchni.

Jak uprawiać storczyka?

Storczyk ma bardzo delikatne korzenie, które potrzebują stałego dostępu do światła. Powinien wzrastać w przezroczystej, plastikowej doniczce. Odpowiednia doniczka to jedno, jednak najważniejsza jest ziemia, w jakiej storczyk zostanie zasadzony. Powinna składać się z włókna kokosowego, keramzytu i torfu. Dostaniesz ją w każdym sklepie ogrodniczym. Zwykła ziemia uniwersalna jest za ciężka i może spowodować, że storczyk nie będzie chciał się rozwijać. Kolejnym, równie ważnym aspektem przy uprawie storczyka jest stanowisko, w jakim będzie wzrastał. Wiele osób stawia go na parapecie. O ile jesienią i zimą takie rozwiązanie ma sens, o tyle latem bezpośrednie, ostre światło może uszkodzić roślinę. Na tę porę roku przestaw go tuż obok okna.

Storczyk nie chce kwitnąć, fot. Adobe Stock
Storczyk nie chce kwitnąć, fot. Adobe Stock

Storczyk nie kwitnie? Przygotuj domowy nawóz

Mimo regularnego podlewania, zapewnienia odpowiedniej ziemi i dobrze nasłonecznionego stanowiska twój storczyk nie kwitnie? Przygotuj domowy nawóz, który sprawi, że po miesiącu obrodzi w kwiaty. Do przygotowania nawozu potrzebujesz jednej rzeczy — ugotowanych kości z kurczaka. Po ugotowaniu pozostaw je w dobrze nasłonecznionym miejscu (np. na balkonie) przez trzy dni, a następnie wrzuć do młynka lub moździerza i zmiel na drobny pył. Tak przygotowanym nawozem podsyp ziemię. Po kilku dniach kości zaczną rozkładać się w ziemi, uwalniając do niej substancje odżywcze. Po miesiącu zauważysz, że na storczyku pojawiły się pierwsze kwiaty.

Storczyk nie chce kwitnąć, fot. Adobe Stock
Storczyk nie chce kwitnąć, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także