PoradyLajfhakiStosuję trik cukiernika na biszkopt niczym chmurka. Nigdy nie opada

Stosuję trik cukiernika na biszkopt niczym chmurka. Nigdy nie opada

Opadający biszkopt to nie wina mąki czy piekarnika, lecz złego przygotowania. Jeśli twoje placki stale przypominają płaskie podeszwy, musisz popełniać błąd w trakcie robienie masy. Poniżej znajdziesz poradnik, dzięki któremu upieczesz idealny spód już za pierwszym razem.

co zrobić żeby biszkopt nie opadał, fot. Genialne
co zrobić żeby biszkopt nie opadał, fot. Genialne

28.09.2023 07:21

Biszkopt to podstawa każdego tortu, a jak wiemy, ten wypiek jest podawany tylko na wyjątkowe okazje. Nie ma więc możliwości, by zrobić go z twardych i gumowatych blatów, które nawet po nasączeniu nie będą przypominać niczego dobrego. Wykonanie idealnie puszystego biszkoptu jest bardzo proste, lecz wymaga postępowania krok za krokiem według instrukcji.

Co zrobić, żeby biszkopt nie opadał?

Ile razy w życiu przeżyłeś szok po wyciągnięciu biszkopta z piekarnika? Płaski, twardy i gumowaty placek nawet nie przypomina tego, który jeszcze przed chwilą się piekł. Nie próbuj coś z nim zrobić, tylko zacznij jeszcze raz mieszać wszystkie produkty. Tym razem zwróć uwagę na parę szczegółów. Zacznij od składników — czy jajka mają temperaturę pokojową? Jeśli nie, piana nie ubije się w odpowiedni sposób. Kolejna sprawa to dosypywanie sypkich składników. Zawsze robimy to porcjami i najlepiej gdy proszek jest uprzednio przesiany przez sito. Zbyt duża ilość produktu na raz może zniszczyć puszystą pianę.

Obraz

Temperatura w piekarniku ma znaczenie!

Biszkopty najczęściej piecze się w 180 stopniach Celsjusza — nie mniej, nie więcej. To optymalna temperatura dla każdego ze składników. Jeśli w trakcie pieczenia uchylasz drzwiczki, wpuszczasz do środka chłodne powietrze, które powoduje zahamowanie wzrostu. Może się zdarzyć, że boki biszkoptu wyrosną, a środek pozostanie płaski i najprawdopodobniej zakalcowaty. Najlepiej nawet nie chodzić obok piekarnika, by nie powodować zbytecznych drgań. Kiedy minie czas pieczenia, skręcamy temperaturę do zera i pozostawiamy biszkopt do wystudzenia w środku komory. W ten sposób nie przeżyje szoku termicznego zaraz po skończonym pieczeniu. Czasami mała zmiana to klucz do sukcesu. Przy następnym pieczeniu pamiętaj o tych zasadach, a nie spotka cię żadna przykra niespodzianka.

Co zrobić, żeby biszkopt nie opadał zaraz po upieczeniu? fot. Freepik
Co zrobić, żeby biszkopt nie opadał zaraz po upieczeniu? fot. Freepik