Dodaj do wody i spryskaj świerki. Brązowe igły staną się wspomnieniem
Świerk, podobnie jak tuja jest drzewkiem ozdobnym w ogrodzie. Dobra pielęgnacja zapewnia mu aktywny wzrost oraz intensywnie zieloną barwę. Jednak tą roślinę również dotykają choroby i atakują szkodniki. Dlaczego świerk brązowieje? Podpowiadamy, jak temu zaradzić.
14.08.2023 08:48
Brązowienie świerku nie zawsze oznacza błąd w sztuce ogrodniczej. Powodów, dla którego tak się dzieje, może być kilka. Wyjaśniamy jak możesz uratować swoje drzewko.
Dlaczego świerk brązowieje?
Niestety, nawet wyjątkowo troskliwie pielęgnowane rośliny mogą paść ofiarą różnego rodzaju szkodników. Najczęściej żerują na nich mszyce, ślimaki, mrówki, przędziorki, kleszcze. Natomiast ziemię pod drzewkami podkopują krety oraz nornice. Gościem może też zostać bezpański kot, który z ogrodu zrobi sobie toaletę. Przegonisz go rozsypując na trawie cynamon. Rośliny mogą też zaatakować różnego rodzaju choroby grzybowe. Świerk nie jest wyjątkiem od reguły. Zwykle dotyka go fytoftoroza, która doprowadza do zamierania drzewa. Pasożytują na nim też przędziorki, czyli małe pajęczaki, które wysysają jego soki i doprowadzają do zmiany koloru igieł. Wtedy świerk brązowieje lub żółknie. Niestety w zaawansowany fazie dochodzi do śmierci drzewa. Tego lepiej uniknąć i zastosować działania prewencyjne, które ochronią roślinę przed tymi szkodnikami.
Jak zwalczyć przędziorki?
Najczęściej na przędziorki stosuje się chemiczne i gotowe opryski. Warto jednak szukać bardziej bezpiecznych dla środowiska i naturalnych alternatyw. Doświadczeni ogrodnicy polecają wprowadzić do ogrodu drapieżne roztocza, które zneutralizują populację przędziorków. Kupisz je w sklepie ogrodniczym w formie larw, ale też i dorosłych osobników. Dostaje się je zamknięte w specjalnym opakowaniu. Później rozprowadzasz roztocza w ogrodzie, oprószając nimi zainfekowane rośliny. Jest jeszcze jeden skuteczny domowy patent. Do zwalczenia przędziorków możesz też użyć mydła potasowego. Wystarczy, że weźmiesz go kilka łyżek i rozpuścisz w litrze wody. Po zmieszaniu od razu możesz opryskać nim rośliny. Mydło niszczy powłokę ciała przędziorków, prowadząc do ich dehydratacji i śmierci. To prosty i tani sposób, dzięki któremu zapomnisz o problemie. Możesz też zasiać rośliny odstraszające przędziorki: czosnek, pomidory oraz goździki. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża też będzie skuteczny patentem, ponieważ przędziorki uwielbiają suchość.