Rozpuść w wodzie i regularnie pryskaj rośliny. Usunie wszystkie mszyce
Zwykłe, szare mydło ma w domu wiele zastosowań. Ten tani i łatwo dostępny środek możesz stosować również na mszyce. Szybko pozbędziesz się szkodników niszczących rośliny w twoim ogrodzie.
Mszyce atakują większość roślin ogrodowych - krzewy ozdobne, drzewa owocowe, warzywa, a także zboża oraz trawy. Wysysają z liści oraz łodyg soki, przez co deformują rośliny i sprawiają, że młode sadzonki karłowacieją. Szybko się rozmnażają, dlatego tak ważne jest, by zacząć działać, kiedy tylko je zauważysz. Szare mydło to prosty, tani (kosztuje 3-4 zł) i skuteczny sposób na mszyce.
Jak przygotować oprysk na mszyce z szarego mydła?
Aby przygotować oprysk na mszyce, musisz najpierw kupić odpowiednie mydło. Sprawdź, czy w jej składzie nie ma żadnych substancji zapachowych, konserwujących oraz barwników. Unikaj również mydła z dodatkiem soli, która może wpłynąć niekorzystnie na rośliny. Zetrzyj mydło na tarce lub rozdrobnij w inny sposób, by łatwiej się rozpuściło. Dodaj je do 10 l ciepłej wody i dokładnie wymieszaj. Kiedy mydło już się rozpuści, przelej preparat do butelki ze spryskiwaczem. Jeśli nie potrzebujesz tak dużej porcji, możesz proporcjonalnie zmniejszyć ilość mydła oraz wody (np. 1/2 kostki mydła na 5 l lub 1/4 kostki na 2,5 l).
Jak stosować oprysk z szarego mydła na mszyce?
Mieszanką wody i szarego mydła obficie spryskaj zaatakowane rośliny. Pamiętaj, by nanieść preparat z dwóch stron liści, ponieważ owady często grupują się na ich spodniej części. Efekt powinien być widoczny już kolejnego dnia. Jeśli rośliny zostały mocno zainfekowane, powtarzaj zabieg do czasu, aż wszystkie mszyce znikną. Szare mydło jest bezpieczne dla roślin i owadów zapylających. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z intensywnością oprysku. Zbyt częste spryskiwanie liści może je uszkodzić.
Jak działa szare mydło na mszyce?
Szare mydło skutecznie zwalcza zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy. Powierzchniowo czynne składniki szarego mydła wnikają w ciała mszyc i sprawiają, że owady zaczynają się dusić. Detergent rozpuszcza również woskowy nalot, który chroni ciała insektów. Uszkodzenie go prowadzi do szybkiej śmierci szkodników.