Balkon i ogródOgródNie wyganiaj szpaków z ogrodu! To prawdziwi pogromcy szkodników

Nie wyganiaj szpaków z ogrodu! To prawdziwi pogromcy szkodników

Szpaki w ogrodzie mogą zwalczać szkodniki. Fot. Freepik/Pixabay
Szpaki w ogrodzie mogą zwalczać szkodniki. Fot. Freepik/Pixabay
14.07.2023 16:39

Szpaki w ogrodzie zwykle kojarzą się ze szkodami, jakie wyrządzają, wyjadając owoce. Te niewielkie ptaki rzeczywiście mają spory apetyt, ale możesz wykorzystać go na swoją korzyść. Osłoń drzewa owocowe, a szybko zaczną żywić się czymś zupełnie innym...

Obecność szpaków w ogrodzie bywa kłopotliwa. Ptaki wyjadają wiśnie, czereśnie, a nawet jabłka oraz gruszki. Z tego powodu wiele osób wiesza na drzewach płyty CD lub plastikowe butelki. Te proste metody odstraszają szpaki, które pojawiły się w ogrodzie. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście warto je przeganiać. Te żarłoczne ptaki mogą okazać się bardzo pożytecznymi pomocnikami.

Czy warto przeganiać szpaki z ogrodu?

Szpaki żywią się nie tylko owocami. Podobnie jak inne ptaki chętnie zjadają owady oraz ich larwy. W ich menu znajdują się także mięczaki, w tym ślimaki, które potrafią wyrządzić w ogrodzie wiele szkód. Szpaki są także pogromcami gąsienic. To tym ważniejsze, że akurat te szkodniki nie są przysmakiem żadnych innych ptaków. Jeśli chcesz chronić swoje uprawy przed zniszczeniem przez owady, ślimaki i gąsienice, zadbaj o to, by szpaki zamieszkały w twoim ogrodzie. Szybko stanie się wolny od szkodników, a ty nie wydasz na to ani złotówki.

Szpaki mogą bardzo pomóc w ogrodzie. Freepik
Szpaki mogą bardzo pomóc w ogrodzie. Freepik

Szpaki w ogrodzie. Jak je zwabić?

Jeśli chcesz, by szpaki były twoimi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami w ogrodzie, musisz zwabić je, tworząc im odpowiednie warunki.

  • Szpaki potrzebują bezpiecznego schronienia, dlatego chętnie pojawiają się w ogrodach, w których jest dużo drzew i krzewów.
  • Zawieś na drzewach domki dla ptaków. Pamiętaj, że muszą mieć wielkość i otwory dostosowane do rozmiaru ptaków, które chcesz zwabić. Zawieś je na wysokości, na której szpakom nie będą zagrażały drapieżniki takie jak koty lub kuny.
  • Ustaw w ogrodzie poidełko dla ptaków.
  • Nie musisz martwić się o dokarmianie szpaków zimą, ponieważ nie zimują one w Polsce — przenoszą się na południe Europy, do Azji lub Afryki, a potem wracają.

Jak chronić uprawy, gdy masz szpaki w ogrodzie?

Jeśli masz w ogrodzie drzewa owocowe takie jak wiśnie, czereśnie, jabłonie lub grusze, powinieneś zabezpieczyć je przed szpakami. Jeśli tego nie zrobisz, ptaki z pewnością zaczną się na nich "stołować". Najlepszym sposobem jest zastosowanie siatki ochronnej, którą z drabiny lub podnośnika zarzuca się na korony drzewek. Możesz zastąpić ją również starą firanką. Materiał będzie skutecznie chronił owoce przed szpakami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także