PoradyLajfhakiSzwagier Romek zdradził mi, jak odetkać zatkany zlew. Używa 2 składników, a rura od razu drożna

Szwagier Romek zdradził mi, jak odetkać zatkany zlew. Używa 2 składników, a rura od razu drożna

jak odetkać zatkany zlew, fot. Genialne
jak odetkać zatkany zlew, fot. Genialne
14.10.2023 14:06

Bardzo często odpływ specyficznie pachnie, bulgocze, a woda nie spływa. Wtedy niepotrzebnie tracimy czas i energię na jego przepchanie, ponieważ problem jest w rurach. Podpowiadamy, jak odetkać zatkany zlew domowym sposobem.

Zamiast wzywać hydraulika lub kupować żrące preparaty, lepiej jest pozbyć się problemu samodzielnie. Zazwyczaj winowajcy zatkanego zlewu to włosy lub resztki jedzenia, które blokują prawidłowy przepływ wody. Bardzo często nawet sitko nie jest w stanie ich wyłapać, przez co nawarstwiają się w rurach.

Jak odetkać zatkany zlew?

Kiedy woda nie ścieka, a po domu unosi się smród, to automatycznie sięgamy po specyfik do udrażniania rur. Jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ produkty te mają silne działanie, które negatywnie wypływa na nasze zdrowie. Na dodatek ich częste używanie negatywnie wpływa na kondycję rur. Lepiej zrezygnować z mocnych środków i zastąpić je tańszymi, naturalnymi i o wiele skuteczniejszymi zamiennikami. Okazuje się, że wszystko, czego potrzebujesz, masz w kuchennej szafce. Sięgnij po pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie wsyp ją do odpływu. Dopiero teraz wlej do niego 1 szklankę octu destylowanego i zatkaj odpływ korkiem. Połączenie sody oraz octu powoduje charakterystyczne syczenie. Kiedy przestaniesz je słyszeć, po około 30 minutach zalej odpływ wrzącą wodą. Metoda ta szybko i skutecznie upora się z resztkami, które zalegały w rurach.

Zatkany zlew to zwykle wina niewłaściwego użytkowania. Fot. Freepik
Zatkany zlew to zwykle wina niewłaściwego użytkowania. Fot. Freepik

Pozostałe sposoby na drożny zlew

  • Równie dobrze sprawdzi się proszek do pieczenia, jednak po jego użyciu uzyskamy tylko delikatny efekt. Wszystko, co musisz zrobić, to wsypać całe opakowanie proszku do odpływu, a następnie zalać go wrzącą wodą.
  • Pomocny na zatkany zlew będzie sok z cytryny, który wcześniej należy podgrzać w mikrofalówce przez 30 sekund. Następnie dodaj do niego sody oczyszczonej i mieszaj. Podczas przygotowywania mikstury powinny pokazać się bąbelki. Kiedy składniki dobrze się połączą, to wlej mieszankę do odpływu i poczekaj 10 minut. Na koniec zalej wszystko gorącą wodą, która wypłucze zgromadzone resztki. Warto wykonywać ten zabieg przynajmniej raz na tydzień, aby uniknąć potencjalnych problemów z rurami.
Czym czyścić zlew? Fot. Freepik
Czym czyścić zlew? Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także