PoradyLajfhakiTa pozycja rujnuje kręgosłup! Naucz się zasypiać inaczej

Ta pozycja rujnuje kręgosłup! Naucz się zasypiać inaczej

najgorsza pozycja do spania, fot. Getty Images
najgorsza pozycja do spania, fot. Getty Images
07.09.2023 14:24

Niedobory snu zaburzają funkcjonowanie organizmu. Tyczy się to tego, jak i ile śpisz. Zdradzamy, jaka jest najgorsza pozycja do spania. Powinieneś jej unikać.

Jakość naszego snu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ilości przespanych godzin i pozycji, w której zasypiamy. Okazuje się, że nie każda jest dla nas zdrowa. Wyjaśniamy, jak dbać o dobry sen.

Jak dobrze spać?

Podczas snu organizm oczyszcza się i odpoczywa. Prawidłowa higiena snu jest bardzo ważna, aby zachować dobre samopoczucie oraz kondycję psycho-fizyczną. Złe nawyki (przejadanie się czy używanie telefonu komórkowego w łóżku) zaburzają rytm dobory. W efekcie mamy problemy ze snem, zmiany nastroju, a nawet zmagamy się z bezsennością! Liczy się też pora zasypiania i pozycja, w której śpimy. Dlatego nie bez kozery mówi się, że, jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Jest w tym wiele prawdy. Mało tego, nieprawidłowa pozycja do spania może przyczynić się do bólów głowy, chronicznego zmęczenia, nadmiernego napięcia mięśni, koszmarów sennych, a także sprawić, że pogłębią się zmarszczki, czy rozwiną problemy z trawieniem. Dlatego trzeba zadbać o dobre nawyki przed zaśnięciem. Oto, jak to zrobić.

Young beautiful girl smiling, lying on bed early in morning. From above.
Young beautiful girl smiling, lying on bed early in morning. From above.

Ta pozycja jest najgorsza do spania

Eksperci wskazują, że najgorsza pozycja do spania, to ta na brzuchu. Ona wywołuje nienaturalny skręt szyi i odcinka lędźwiowego, a to doprowadza do bólów karku, barków, łopatek i głowy. Większy ucisk mają też narządy wewnętrzne, co negatywnie wpływa na organizm - szczególnie układ trawienny. Narzekać możemy na tzw. cofanie się treści pokarmowych oraz zgagę. Jeśli dodatkowo podkładamy w trakcie snu ręce pod głowę, doprowadzamy do niedokrwienia i odrętwienia kończyn. Dlatego należy, jak najszybciej przestawić się i spróbować zasypiać w innej pozycji.

My bed is my the best friend
My bed is my the best friend

Najzdrowsze pozycje do spania

Poleca się spać na plecach, to najlepsza pozycja dla kręgosłupa. Korzystne jest też spanie na lewym boku, wtedy serce pracuje lepiej. Mało tego, dla osób cierpiących na na refluks żołądkowo-przełykowy, szczególnie poleca się spanie w tej pozycji, ponieważ poprawia się wówczas przepływ krwi do serca, macicy oraz nerek, a wątroba zostaje odciążona. Udowodniono też, że taka pozycja przyspiesza procesy trawienne i detoksykację organizmu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także