Tak usuwam wilki z drzew jesienią. Następnego roku zbieram kosze owoców
Wraz z czasem letnim pojawiają się też zbędne gałęzie, które tylko utrudniają roślinie życie. Należy jak najszybciej się ich pozbyć, ponieważ zabierają roślinie potrzebne minerały. Sprawdź jak zwalczyć wilki na drzewach owocowych.
Wilki to nic innego jak jednoroczne pędy, które wyrastają na drzewach owocowych pionowo. Pojawiają się na konarach drzew i koniecznie należy je usunąć. Przynoszą roślinie więcej szkody niż pożytku, ale ważne jest, to kiedy je obciąć.
Czym są wilki?
Zazwyczaj zaczynają być widoczne już w czerwcu, ale rozwijają się przez cały okres wakacyjny. Rosną na wierzchołkach drzew oraz na nasadach konarów. W tym pomaga im nadmierna wilgoć, a także słabe owocowanie drzewa oraz nieprawidłowe lub zbyt duże cięcie wiosenne. Zauważyć je można na jabłoniach, morelach, brzoskwiniach oraz czereśniach. Jeśli nie zostaną ucięte, to w przyszłym roku drzewa nie zaowocują, a my zostaniemy bez plonów.
Jak i kiedy usunąć wilki na drzewach owocowych?
Zacieniają koronę drzewa, przez co nie rozwijają się pąki kwiatowe. Dlatego trzeba regularnie je usuwać, dla wzmocnienia owocowania. Najlepiej pozbywać się wilków latem, zanim zbierzemy owoce. Podczas ostrego cięcia należy usunąć do 90% nowych pędów, a w przypadku m.in. jabłoni należy zrobić to na "już", aby zyskać jak najwięcej plonów.
Natomiast gałązki, które wyrosły na jesień, nie przycinamy wszystkich. Kilka z nich musi pozostać. W przyszłości to właśnie one zastąpią stare gałęzie. Pędy rosnące ukośnie również trzeba obciąć, ponieważ po kilku latach mogą łamać się pod ciężarem owoców. Dlatego, jeśli chcesz zostawić kilka z wilków, to wybierz te najprostsze, a unikniesz w przyszłości masy niepotrzebnych problemów. Nie warto także ich skracać, ponieważ zaczną się rozkrzewiać, lepiej dać im spokój.
Jakich drzew owocowych nie sadzić obok siebie?
Nie każde drzewo polubi się ze swoim sąsiadem, dlatego pod żadnym pozorem nie sadź obok siebie jabłoni i wiśni lub jabłoni oraz czereśni, tak samo jest z orzechem włoskim, którego miejsce jest na końcu lub uboczu działki.