PoradyLajfhakiTak wysuszone kwiaty zachowają swój naturalny kolor i będą trwałe przez długie miesiące

Tak wysuszone kwiaty zachowają swój naturalny kolor i będą trwałe przez długie miesiące

Jak suszyć hortensje, fot. YouTube/DowntoEarthGardeningandDesign
Jak suszyć hortensje, fot. YouTube/DowntoEarthGardeningandDesign

02.09.2023 10:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak suszyć hortensje, by zachowały kształt i kolor? Takie suszki to genialna ozdoba domu, zwłaszcza zimą, gdy nie możemy sobie pozwolić na świeże, cięte kwiaty na kuchennym stole.

Hortensje to cudowne kwitnące krzewy, które przybierają rozmaite kolory. Latem używa się ich jako element bukietów, gdyż zaledwie jeden pęd jest w stanie urozmaicić każdą kompozycję. Możesz je ususzyć, by cieszyły oko na długie zimowe miesiące, lecz musisz wiedzieć, które pączki najlepiej wybrać. Hortensja wytwarza dwa rodzaje kwiatów: drobne, które przyciągają pszczoły, oraz płonne, czyli duże kwiaty, które są ozdobą całej rośliny.

Jakie hortensje są najlepsze do suszenia?

Wyróżnia się trzy rodzaje kwiatów hortensji, które nadają się do suszenia: ogrodowe, bukietowe oraz krzewiaste. Są różne, lecz w dalszym ciągu należą do tej samej rodziny. Najlepiej ścinać kwiaty w pełni rozkwitnięte. W przypadku bukietowej i krzewiastej wystarczy, by miały odpowiedni kolor. To, czy zachowają barwę po ususzeniu, jest zależne od gatunku, z jakim mamy do czynienia:

  • ogrodowa — ma kształt kuli, najczęściej w barwie różowej lub niebieskiej, po zasuszeniu zachowuje swoją barwę;
  • bukietowa (wiechowata) - ma wydłużone, stożkowate kwiatostany, początkowo są białe, lecz z czasem wiele odmian różowieje;
  • krzewiasta — również kulista, ale jej kwiaty są drobniejsze niż w przypadku ogrodowej, zmienia kolor wraz z fazą wzrostu: pierwsze pąki są zielone, następnie białe i znów zielenieją.
Obraz

Jak suszyć hortensje, aby zachować ich kolor i kształt?

Ze ściętych gałązek należy usunąć liście, następnie powiesić je kwiatostanami do dołu. Można to zrobić pojedynczo lub po kilka sztuk, lecz nie zbyt ciasno, by między kwiatami mogło swobodnie przepływać powietrze. Wszystko powinno się odbywać w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, bez kontaktu z mocnymi promieniami słonecznymi. Najlepiej wybrać ciemne miejsce jak garaż czy strych. Suszenie trwa ok. 2-3 tygodnie, a po tym czasie kwiaty można ustawić w wazonach i cieszyć się nimi przez następne kilka miesięcy. Jeśli zauważysz na nich pleśń, musisz je natychmiast wyrzucić, gdyż nie można jej zwalczyć, a może szybko przeskoczyć na inne kwiaty w otoczeniu.

Hydrangea, hortesia dried flowers on a gray background, top view. Closeup.
Hydrangea, hortesia dried flowers on a gray background, top view. Closeup.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także