PoradyTakie są skutki przeglądania telefonu przed snem. Wciąż mało kto o tym wie

Takie są skutki przeglądania telefonu przed snem. Wciąż mało kto o tym wie

przeglądanie telefonu przed snem fot. freepik
przeglądanie telefonu przed snem fot. freepik
Manuel
01.06.2023 18:41

Jak to jest tak naprawdę z tą szkodliwością zaglądania w komórkę po położeniu się do łóżka? Czy przeglądanie telefonu przed snem jest rzeczywiście szkodliwe dla naszego zdrowia? Opinie na ten temat są sprzeczne. Warto jednak, abyś wiedział, co ewentualnie ryzykujesz.

Telefon jest rzeczą, po którą większość z nas sięga po obudzeniu jako pierwszą. Tak samo przed pójściem spać bardzo dużo osób lubi "posiedzieć" chociaż chwilę na swojej komórce, przeglądając najczęściej media społecznościowe. Czy jeśli potem budzimy się nie wyspani, to jest to wina telefonu?

Dlaczego przeglądanie telefonu miałoby szkodzić naszemu snowi?

Wiele osób jest przekonanych, że przeglądanie telefonu szkodzi ich snowi, bo jego ekran emituje tzw. niebieskie światło. Przypuszcza się, że może ono zakłócać produkcję melatoniny, która nazywana jest przez wiele osób hormonem snu. Wspomniane niebieskie światło sprawia, że nasz mózg dostaje podświadomą informację, że jest teraz dzień, a nie noc. To z kolei może się przekładać na to, że trudniej jest nam zasnąć, nawet jeśli jesteśmy zmęczeni. Z tego względu wielu ekspertów radzi, by co najmniej jedną godzinę przed pójściem spać nie korzystać ze swojego telefonu. Nie powinniśmy też oglądać innych ekranów, które również emitują niebieskie światło.

przeglądanie telefonu przed snem, fot. freepik
przeglądanie telefonu przed snem, fot. freepik

Czy przeglądanie telefonu przed snem jest rzeczywiście szkodliwe?

I tak wygląda teoria na temat wpływu niebieskiego światła na sen. Tyle że w ostatnich latach przeprowadzono w tym zakresie kilka eksperymentów, w których naukowcy sprawdzali na ludziach, czy przeglądanie komórki rzeczywiście sprawia, że ludzie trudniej zasypiają. I wyniki były mocno niejednoznaczne. Część tych eksperymentów wskazała na to, że rzeczywiście tak jest, ale inne wykazały brak różnic pomiędzy osobami, które zaglądają w komórkę i tymi, którzy tego przed snem nie robią. W tej sytuacji najlepiej jest samemu sprawdzić, czy przeglądanie komórki sprawia, że trudniej nam zasnąć. Jeśli to robisz, to spróbuj np. na tydzień się tego wyrzec. Zobaczysz, czy rzeczywiście dzięki temu będziesz łatwiej zasypiał i lepiej spał. Jest bowiem możliwe, że nie poczujesz, ani nie zauważysz żadnej różnicy. Na takim domowym eksperymencie możesz tylko zyskać.

przeglądanie telefonu przed snem, fot. freepik
przeglądanie telefonu przed snem, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także