PoradyLajfhakiTata Tomek pokazał mi, jak przezimować sadzonki róż. Teraz wiem, że nie zmarzną

Tata Tomek pokazał mi, jak przezimować sadzonki róż. Teraz wiem, że nie zmarzną

jak przezimować sadzonki róż, fot. freepik
jak przezimować sadzonki róż, fot. freepik
22.10.2023 14:26

Od wielu lat uchodzą za najpiękniejsze oraz romantyczne kwiaty, które dodadzą uroku i elegancji każdemu ogrodowi. Jesień to najlepszy czas na ich rozmnożenie. Podpowiadamy, jak przezimować sadzonki róż.

W ich pielęgnacji nie jest ważne tylko podlewanie lub nawożenie, ale też przycinanie oraz pobieranie z rośliny nowych sadzonek. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć całą rabatę różaną bez narażania się na dodatkowe koszta. Jak pomóc im przetrwać do czasu sadzenia na wiosnę?

Jak przezimować sadzonki róż?

Najlepiej zabrać się do pracy jeszcze w październiku, bo wtedy roślina zaczyna powoli kończyć wegetację. Sadzonki "prześpią" całą zimę i będą gotowe do ukorzenienia na wiosnę. Okazuje się, że istnieje co najmniej kilka metod na przechowywanie młodych róż.

  • Sadzonki można trzymać w lodówce, a wystarczy ich korzenie owinąć wilgotnym ręcznikiem papierowym lub papierem rzeźniczym, włożyć do plastikowej torby i zawiązać. To bardzo wygodne i bezpieczne miejsce, które pozwoli nam na regularne doglądanie sadzonek. Bardzo często zdarza się, że mimo chłodu zaczynają kiełkować. Wtedy pozostaje nam tylko przesadzić je do doniczek, które nie powinny być zbyt duże. Warto najpierw nawinąć korzenie róży na pęd, aby ich nie uszkodzić, a dopiero potem przysypać je ziemią. Następnie trzeba postawić sadzonki w widnym i chłodnym miejscu, aby do wiosny się ukorzeniły.
  • Można przechowywać je równie dobrze na balkonie. Wystarczy włożyć je do kartonu wypełnionego ziemią, a kolejno spryskać wodą i znowu posypać ziemią. Dzięki temu wytrzymają do wiosny w temperaturach od -5 do 5 stopni Celsjusza.
Obraz

Są też inne sposoby na zimowanie sadzonek

  • Piwnica to idealne miejsce, które dla róż sprawdzi się najlepiej ze względu na panujący w niej chłód oraz wilgoć. Ważne jest, aby panująca w niej temperatura nie przekraczała 3 stopni Celsjusza. Sadzonki trzeba ułożyć w wiadrze lub pojemniku, a następnie przysypać piaskiem.
  • Ziemianka to już miejsce, które powoli znika z przydomowych ogrodów, a świetnie nadaje się do przechowywania róż. W obecnym czasie stanowią niezwykle modne oraz ekologiczne miejsce do trzymania warzyw lub przetworów na zimę.
  • Zostawienie róż w ogrodzie to również warte do wykorzystania rozwiązanie. Wystarczy włożyć sadzonki do kartonu i przysypać torfem, a kolejno ustawić w najciemniejszym miejscu w ogrodzie. Na koniec warto przykryć je igliwiem.
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także