PoradySprzątanieTe objawy nie muszą oznaczać choroby. Winne mogą być środki czystości

Te objawy nie muszą oznaczać choroby. Winne mogą być środki czystości

Detergenty mogą szkodzić zdrowiu.
Detergenty mogą szkodzić zdrowiu.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Rzk
26.11.2023 12:42

Kaszlesz bardziej niż zwykle? A może na twojej skórze pojawiły się czerwone, swędzące wykwity? Najprawdopodobniej jest to sprawka...detergentów, w których znajduje się mnóstwo silnych środków chemicznych.

Proszek do prania, płyn do płukania, płyn do mycia szyb, żel do WC to tylko kilka detergentów, których używamy do codziennego sprzątania. Zapominamy jednak, że bazują na bardzo silnych substancjach chemicznych, które mogą doprowadzić do rozwoju alergii czy problemów ze strony układu oddechowego.

Zauważyłeś, że po sprzątaniu kręci ci się w głowie i odczuwasz silny, pulsujący ból skroni? A może masz napady niekontrolowanego kaszlu? To nie grypa. Najprawdopodobniej jest to sprawka detergentów. Wyjaśniamy, jak sobie z tym poradzić.

Ból głowy to nie wina pogody. To sprawka detergentów

Większość drogeryjnych środków czystości bazuje na bardzo silnych składnikach. Cześć z nich jest wręcz szkodliwa dla zdrowia. W wybielaczu do tkanin, którego tak często używamy do wyczyszczenia muszli klozetowej czy wanny, znajduje się chlor, a spraye wybielające powierzchnię zawierają amoniak. Oba te składniki negatywnie oddziałują na układ oddechowy, zwiększając ryzyko zachorowania na astmę czy przewlekłe zapalenie płuc. Jeśli od jakiegoś czasu męczy cię kaszel, a wiesz, że jesteś całkowicie zdrowy, koniecznie sprawdź skład używanych przez siebie detergentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skład większości produktów przeznaczonych do czyszczenia powierzchni pozostawia wiele do życzenia. Oprócz substancji czyszczących znajdziesz w nich chemiczne barwniki i sztuczne kompozycje zapachowe, które mogą wywoływać alergię skórną. Po wyczyszczeniu kabiny na twoich dłoniach pojawiły się czerwone wykwity? To sprawka detergentu.

A to jeszcze nie koniec. Długotrwały kontakt z detergentami może przyczynić się do problemów na tle neurologicznym, takich jak zawroty głowy, zaburzenia równowagi czy omdlenia. I to wszystko przez sprzątanie! Zastanawiasz się, czym zastąpić gotowe środki czystości? Śpieszymy z pomocą.

Domowe środki czystości. Kosztują grosze, a działają cuda

Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, sól i ocet to produkty, które odmienią twoje sprzątanie. Działają równie skutecznie jak gotowe detergenty, jednak potrzebują nieco więcej czasu, aby zacząć działać. Są jednak całkowicie naturalne, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że ci zaszkodzą. Nie mają również negatywnego wpływu na środowisko, jak jest w przypadku większości sklepowych preparatów.

Soda oczyszczona i ocet zastąpią ci wybielacz, żel do WC, a nawet płyn do mycia szyb. Sól pozbędzie się tłustych plam i osadu z mydła. Te składniki zastąpią ci większość środków myjących, łącznie z proszkiem do prania czy płynem do płukania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także