PoradySprzątanieOto domowe patenty, o których nie miałeś pojęcia. Zaprowadź porządek

Oto domowe patenty, o których nie miałeś pojęcia. Zaprowadź porządek

Sprzątanie w kuchni nie musi być przykrym obowiązkiem
Sprzątanie w kuchni nie musi być przykrym obowiązkiem
Źródło zdjęć: © Genialne
14.11.2023 15:47

Kuchnia to istne serce domu. To tam pijemy poranną kawę, gotujemy i spędzamy czas z rodziną. Przygotowywanie posiłków wiąże się jednak z bałaganem, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Aby panował tam ład i porządek, warto wypracować sobie system sprzątania, który pomoże uporządkować kuchnie w kilka chwil.

Sprzątanie kuchni może być szybkie i przyjemne, o ile zabierzemy się za nie w odpowiedni sposób. Kiedy mamy mało czasu, a koniecznie musimy doprowadzić to pomieszczenie do porządku, wystarczy zająć się kilkoma miejscami. Uporządkowanie ich sprawi, że kuchnia stanie się bardziej przejrzysta.

Jak doprowadzić kuchnię do porządku w kilka chwil?

Zacznij od sprawdzenia blatów — czy leżą tam niepotrzebne przedmioty, resztki jedzenia i okruchy? Usunięcie ich to połowa sukcesu, gdyż pusty blat prezentuje się znacznie lepiej niż ten, na którym pałęta się mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Kolejne miejsce, które musi zostać opróżnione, to zlew. Jeśli znajdują się w nim naczynia, to kuchnia wydaje się brudniejsza. Warto je umyć i od razu pochować do szafek, by nie leżały na widoku.

Schludny wygląd musi iść w parze ze świeżym zapachem, więc to najwyższa pora by wyrzucić śmieci i umyć kosze. Jeśli coś rozlało się wewnątrz pojemnika, istnieje bardzo duża szansa, że nieprzyjemny zapach będzie się ulatniał przez wiele dni. Najszybszy sposób na jego usunięcie to umycie i późniejsze zasypanie kosza sodą oczyszczoną, która pochłania zapachy. Na sam koniec nie zapomnij o odkurzeniu i zmyciu podłogi, ta również daje kolejne punkty do ogólnej czystości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Generalne sprzątanie. O czym warto pamiętać?

Gdy znajdziesz nieco więcej czasu, warto pomyśleć o generalnym sprzątaniu powierzchni, o których często zapominamy. Zacznij od piekarnika i jego drzwiczek. Na ściankach często pojawia się warstwa tłuszczu, którą trzeba dobrze rozpuścić. W tym celu najlepiej sprawdzi się trik z sokiem z cytryny i wodą. Rozgrzej piekarnik a do wnętrza wstaw garnek z wodą zmieszaną z sokiem z cytryny. Para wodna osiądzie na ściankach piernika, a brud zostanie rozpuszczony przez kwasek. Kiedy nieco przestygnie, wyszoruj piekarnik wodą z odrobiną płynu do naczyń.

Sprzątanie w kuchni
Sprzątanie w kuchni© Freepik | FellowNekocat

Warto zainteresować się też lodówką. Co jakiś czas opróżnij ją z całej żywności i dokładnie przemyj ścianki i szuflady. Regularne mycie zapobiega mnożeniu się bakterii, które przyczyniają się do psucia żywności. Po wymyciu i wstawieniu wszystkiego na swoje miejsce, koniecznie zadbaj o to, by lodówka zawsze świeżo pachniała. Pomoże ci w tym miseczka z sodą oczyszczoną, która będzie pochłaniać brzydkie zapachy i wilgoć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także