Te rośliny kwitną, aż do nadejścia zimy. Nie boją się mrozów
Jesienią twój ogród wcale nie musi być nudny. Mimo że drzewa tracą liście, a wiele letnich roślin przestaje kwitnąć, masz jeszcze wiele możliwości, aby ożywić swoje rabaty. Oto wskazówka, jak uprawiać bratki, żeby stały się zachwycającą ozdobą ogrodu lub tarasu w okresie jesiennym.
Delikatne i różnokolorowe - takie są bratki. Te niewielkie kwiaty wykazują dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu niestraszna im jesienna aura. Podpowiadamy, jak możesz uprawiać je w swoim ogrodzie.
Jak uprawiać bratki?
Kwiaty te nie są trudne w uprawie, ani bardzo wymagające. Potrzebują do prawidłowego wzrostu gleby, która będzie bogata w substancje odżywcze. Będą świetnie wyglądały posadzone zarówno na rabatach jak i w doniczkach. Ważne, aby umiejscowić je w stanowisku słonecznym lub półsłonecznym. Nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu. Kwiaty te lubią być nawodnione. W przypadku temperatury dodatniej, nic nie zakłóci ich wzrostu. Co ciekawe bratki są odporne na przymrozki sięgające nawet -6 stopni Celsjusza. Dlatego w przypadku ataku zimy, nie musisz ich chować, ani dodatkowo niczym zabezpieczać. W kwestii nawozu, pamiętaj, że wymagają one odżywienia raz na dwa tygodnie. Usuwaj też przekwitłe kwiaty, co pobudzi je do obfitszego kwitnienia.
Czy bratek to fiołek?
Okazuje się, że tak. Bratek to potoczne określenie na fiołka ogrodowego. Co ciekawe wywodzi się on z mieszanki dziko rosnących kwiatów - fiołków żółtych, trójbarwnych, rogatych i ałtajskich. Ich historia sięga XIX wieku, a do dziś powstało około tysiąca odmian tych roślin! Poszczególne gatunki różnią się od siebie kolorem, pokrojem i kształtem płatków. Bratki są kwiatami dwuletnimi. Co to oznacza? W pierwszym roku wytwarzają jedynie liście - chociaż niektóre odmiany mogą od razu wypuszczać pąki. W drugim zaś zaczynają obficie kwitnąć. Dzieje się to od początku kwietnia. Natomiast po zaprzestaniu kwitnienia, rośliny od razu zamierają. Są to bardzo wdzięczne kwiaty, które pięknie prezentują się, zarówno w ogrodzie, jak i w formie ozdoby balkonu czy tarasu (szczególnie, że można tworzyć z nich wiele kompozycji kolorystycznych). Wszystko zależy od indywidualnej wizji.