PoradyLajfhakiTen domowy nawóz do paproci i azalii kosztuje mnie zaledwie 2 zł! Wystarczy produkt z apteczki

Ten domowy nawóz do paproci i azalii kosztuje mnie zaledwie 2 zł! Wystarczy produkt z apteczki

czym podlewać paprocie i azalie fot. gatty images / freepik
czym podlewać paprocie i azalie fot. gatty images / freepik
18.08.2023 08:48, aktualizacja: 18.08.2023 09:09

Paprocie w ogrodzie często można spotkać w towarzystwie azali, która zachwyca intensywnymi w barwie, a zarazem delikatnymi płatkami kwiatów na początku lata. I jedne i drugie rośliny można nawozić czasami tymi samymi środkami. Dlatego warto wiedzieć, czym podlewać paprocie i azalie.

Każda roślina wymaga regularnego podlewania i nawożenia.  W ten sposób dostarcza się niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Oto wskazówki, jak dbać o azalie i paprocie.

Czym podlewać paprocie i azalie?

Podstawą pielęgnacji każdych roślin jest zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju. Mowa tu nie tylko o konkretnej glebie i jej odczynie pH, stanowisku, ale też o podlewaniu i nawożeniu. Warto znać wymagania konkretnych roślin, aby nie popełnić błędów już na samym początku ich uprawy. A to może się zdarzyć, szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Dokarmianie roślin, zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych to mus. I warto robić to naturalnymi nawozami, zamiast stosować chemiczne i gotowe rozwiązania, które można zakupić w sklepie. Wiadomo, że natura to samo dobro, a domowe nawozy możesz zrobić z wielu produktów, które masz w domu. Choćby ze skórek z banana, skorupek jajek, popiołu, a nawet fusów z kawy! Możliwości jest naprawdę wiele. Poniżej przepisy, które stosujemy do swoich roślin.

Obraz

Przepisy na domowe nawozy

Receptury te zadziałają zarówno na azalie, jak i paprocie, dzięki czemu zrobisz uniwersalne nawozy do tych roślin. W pierwszym przepisie użyj czarnej herbaty - bez aromatów ani dodatków smakowych! Sposób przygotowania:

  • Weź garnek,
  • Zagotuj w nim 1 litr wody.
  • Kiedy zacznie ona wrzeć, zdejmij naczynie z kuchenki.
  • Włóż do garnka torebkę czarnej herbaty.
  • Zaparzaj ją przez 5-8 minut.
  • Po wystygnięciu użyj do podlewania raz na dwa tygodnie.

Aspiryna zadziała nie tylko na ból głowy, ale też jako nawóz do roślin! Weź tabletkę i rozpuść ją w wodzie, a następnie podlej nią kwiaty. Po zastosowaniu uodporni ona azalie i paproć oraz zauważalnie je wzmocni. Będą one szybciej rosły, a ich liście zyskają intensywniejszy zielony kolor. Taką kurację stosuj raz na dwa miesiące.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także