Latem robię ten nawóz i wspomagam nim moje truskawki. Nigdy mnie nie zawiódł
Truskawki to ulubiony owoc wielu polskich hodowców. Także tych mających zaledwie kilka grządek na działce za miastem. Jeżeli chcesz, aby w tym roku twoje plony były obfitsze niż kiedykolwiek, to warto pomyśleć o odżywce, która może znacząco wspomóc ich wzrost. Świetnie jako nawóz do truskawek sprawdzi się preparat na bazie amoniaku.
Truskawki z reguły nie są szczególnie trudne w uprawie. Co nie oznacza, że nie musisz się o nie troszczyć. Naprawdę udane zbiory zapewni ci jedynie odpowiednie nawożenie sadzonek. W przypadku truskawek najlepiej jest sięgnąć po coś, co zawiera duże ilości azotu. Jest on kluczowy w ich rozwoju, a w glebie zwykle nie znajduje się go zbyt dużo.
Jak zrobić nawóz do truskawek na bazie amoniaku?
Do zrobienia nawozu będzie ci potrzebny 10% amoniak (najczęściej właśnie taki dostaniesz w sklepach ogrodniczych i z artykułami chemicznymi) oraz woda. Zacznij od przygotowania sobie dużego pojemnika. Następnie wlej do niego 10 litrów wody. Teraz dodaj trzy łyżki stołowe 10% amoniaku, po czym dobrze wymieszaj całość (uważaj na opary!). Otrzymasz roztwór, którym możesz podlać swoje krzaczki. Zanim to jednak zrobisz podlej je najpierw zwykłą wodą. A później dopiero przygotowaną przez siebie odżywką. Ta prosta sztuczka zwiększy przyswajanie azotu przez rośliny.
Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu
Jak bezpiecznie przygotować nawóz?
Podczas używaniu amoniaku powinieneś być ostrożny, gdyż jego opary mogą wyrządzić ci bardzo realną krzywdę. Wdychanie oparów amoniaku może spowodować obrzęk krtani, zapalenie dróg oddechowych czy też zapalenie płuc. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uduszenia z powodu obrzęku gardła. Dlatego dobrze jest nie narażać się na dłuższą styczność z tą substancją. Podczas przygotowywania nawozu najlepiej będzie jak założysz maseczkę, która do pewnego stopnia zabezpieczy twoje drogi oddechowe. Dobrze by też było, gdybyś całą operację przeprowadzał na świeżym powietrzu, a nie w zamkniętym pomieszczeniu. Pamiętaj również, że amoniak może zrobić także krzywdę zwierzętom w twoim otoczeniu, szczególnie jeśli mają one niewielką masę ciała i czuły, na wszelkie silne zapachy, węch.
Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników