PoradyLajfhakiTen sposób zaprawiania nasion naszych babć chroni siewki przed zgnilizną

Ten sposób zaprawiania nasion naszych babć chroni siewki przed zgnilizną

Zaprawianie nasion octem fot. getty images
Zaprawianie nasion octem fot. getty images

20.04.2023 08:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chcesz, aby Twój ogród był pełen bujnych roślin? Masz dość szkodników, które je atakują? Zdecyduj się na zaprawianie nasion octem według naszego przepisu. Ochronisz je w ten sposób przed szkodnikami.

Dbając o ogród, zawsze wspominamy wskazówki naszych babć. W końcu to one znały - i stosowały - zawsze skuteczne triki. Dlatego zdradzimy Ci ich domowy sposób zaprawiania nasion z użyciem octu. Będziesz zaskoczony rezultatem jego stosowania.

Czym jest zaprawianie nasion?

Zaprawianie przeprowadza się przed wysiewem nasion do gleby. Wykonując je, pokrywa się nasiona cienką i równomierną warstwą preparatu. Zabezpiecza to młode siewki przed patogenami, które znajdują się w podłożu i na samych nasionach. Ogranicza też ryzyko zaatakowania ich przez szkodniki. Rezultatem tego zabiegu są: wyrównane i wyższej jakości plony.  Do zaprawiania można używać sklepowych chemicznych preparatów. Nasze babcie stosowały jednak domowe sposoby na zaprawianie nasion octem.

Obraz

W czym moczyć nasiona przed zasiewem?

Ocet jest dość uniwersalny. Stosowany w ogrodzie ma właściwości dezynfekujące oraz grzybobójcze. Wykorzystuje się go często do oprysków, zwalczania chwastów i zakwaszania ziemi. Nasze babcie robiły z niego zaprawę do nasion. Używały do tego 10% octu winnego rozcieńczonego z wodą w proporcji 1:5, do których wrzucały nasiona i mieszały. Taką miksturę pozostawiały na 12 godzin, a następnie odcedzone nasiona wysiewały. Taki roztwór pomaga nasionom szybciej kiełkować. Dodatek octu nie jest przypadkowy - wpływa on na odporność nasion i pokrywa je substancjami odżywczymi.

close up picture of hand holding planting the seed of the plant
close up picture of hand holding planting the seed of the plant

Inne domowe sposoby zaprawiania nasion

Znasz już naturalny sposób na zaprawianie nasion octem. To nie jedyna skuteczna metoda, jaką dla Ciebie mamy. Oto lista przykładów na to, czym zaprawiać nasiona bez użycia sklepowej chemii:

  • popiół z drzew liściastych

To sposób na zaprawianie nasion na sucho. Nasiona obtocz w popiele lub wsyp go do rowków na nasiona. Wykorzystaj do tego tylko popiół z drzew liściastych! Po jego zastosowaniu nasiona będą aktywnie rosły.

  • wyciąg z czosnku

Przygotuj 20 g rozdrobnionych ząbków czosnku i zalej je 1 litrem wody. Później odstaw na 24 godziny. Po upływie tego czasu z wyciągu przygotowujemy 1% roztwór i moczymy w nim nasiona przez 30 minut. Takie nasiona będą chronione przed grzybami.

  • napar z rumianku

Weź 15 g rumianku i zalej 1 litrem wrzącej wody. Zostaw miksturę pod przykryciem, aż wystygnie. Następnie rozcieńcz go wodą w stosunku 1:1 i w otrzymanej zaprawie zamocz nasiona na 30 minut. Po tym czasie będą gotowe do siewu.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także