Ten sposób zaprawiania nasion naszych babć chroni siewki przed zgnilizną
Chcesz, aby Twój ogród był pełen bujnych roślin? Masz dość szkodników, które je atakują? Zdecyduj się na zaprawianie nasion octem według naszego przepisu. Ochronisz je w ten sposób przed szkodnikami.
Dbając o ogród, zawsze wspominamy wskazówki naszych babć. W końcu to one znały - i stosowały - zawsze skuteczne triki. Dlatego zdradzimy Ci ich domowy sposób zaprawiania nasion z użyciem octu. Będziesz zaskoczony rezultatem jego stosowania.
Czym jest zaprawianie nasion?
Zaprawianie przeprowadza się przed wysiewem nasion do gleby. Wykonując je, pokrywa się nasiona cienką i równomierną warstwą preparatu. Zabezpiecza to młode siewki przed patogenami, które znajdują się w podłożu i na samych nasionach. Ogranicza też ryzyko zaatakowania ich przez szkodniki. Rezultatem tego zabiegu są: wyrównane i wyższej jakości plony. Do zaprawiania można używać sklepowych chemicznych preparatów. Nasze babcie stosowały jednak domowe sposoby na zaprawianie nasion octem.
W czym moczyć nasiona przed zasiewem?
Ocet jest dość uniwersalny. Stosowany w ogrodzie ma właściwości dezynfekujące oraz grzybobójcze. Wykorzystuje się go często do oprysków, zwalczania chwastów i zakwaszania ziemi. Nasze babcie robiły z niego zaprawę do nasion. Używały do tego 10% octu winnego rozcieńczonego z wodą w proporcji 1:5, do których wrzucały nasiona i mieszały. Taką miksturę pozostawiały na 12 godzin, a następnie odcedzone nasiona wysiewały. Taki roztwór pomaga nasionom szybciej kiełkować. Dodatek octu nie jest przypadkowy - wpływa on na odporność nasion i pokrywa je substancjami odżywczymi.
Inne domowe sposoby zaprawiania nasion
Znasz już naturalny sposób na zaprawianie nasion octem. To nie jedyna skuteczna metoda, jaką dla Ciebie mamy. Oto lista przykładów na to, czym zaprawiać nasiona bez użycia sklepowej chemii:
- popiół z drzew liściastych
To sposób na zaprawianie nasion na sucho. Nasiona obtocz w popiele lub wsyp go do rowków na nasiona. Wykorzystaj do tego tylko popiół z drzew liściastych! Po jego zastosowaniu nasiona będą aktywnie rosły.
- wyciąg z czosnku
Przygotuj 20 g rozdrobnionych ząbków czosnku i zalej je 1 litrem wody. Później odstaw na 24 godziny. Po upływie tego czasu z wyciągu przygotowujemy 1% roztwór i moczymy w nim nasiona przez 30 minut. Takie nasiona będą chronione przed grzybami.
- napar z rumianku
Weź 15 g rumianku i zalej 1 litrem wrzącej wody. Zostaw miksturę pod przykryciem, aż wystygnie. Następnie rozcieńcz go wodą w stosunku 1:1 i w otrzymanej zaprawie zamocz nasiona na 30 minut. Po tym czasie będą gotowe do siewu.